İçeriğe geç

Sigara İçmek Abdesti Bozar Mı?

  Abdest olayı, tüm Müslümanlar için önemlidir. Abdesti bozan şeyler ise Kur’anı Kerim de ve sünnetle belirtilmiştir. Abdesti bozan şeyler genellikle vücuda giren şeyler değildir, çıkan şeylerdir. Yine bunlarda Kur’anı Kerimde ayetlerle belirtilmiştir. Bu sorulardan en merak edileni ise sigara içmek abdesti bozar mı sorusudur.

  Sadece sigara içmek değil, tütün kullanmak, nargile içmenin de abdesti etkileyip etkilemediği yine merak edilen konular arasındadır. Fakat sigara içmek günah mı baktığımızda günahtır diyebiliriz. Bunun nedeni ise, Allah, vücuda zarar veren tüm şeyleri yasaklamıştır. Sigara da bir nevi bağımlılık ve vücuda zarar veren olaylardan biridir. Bu nedenle sigara içilmesi İslam kapsamında önerilmez.

  Sigara İçtikten Sonra Namaz Kılınır mı?

  Vatandaşlar, dini konularla alakalı birçok konuda internette araştırma yapmaktadır. Sigara içtikten sonra namaz kılınır mı baktığımızda zaman zaman gündeme gelen sorulardan biridir. Son senelerde yapılan birçok araştırmada sigaranın insan sağlığı açısından birçok zararlı etkisinin olduğunu bilimsel şekilde kanıtlanmıştır. Bazıları ölümcül olmak üzere birçok hastalığın nedeni olması itibariyle sigaranın mübah olduğu düşünülmemektedir. Günümüzde ise birçok kişi sigaranın haram olduğunu ileri sürüyor. Bu nedenle sigaranın orucu veya abdesti bozması, namazı engellemesi ve genel olarak İslam’daki yeri net olarak bilinmiyor.

  Sigara İçmek Abdesti Bozar mı Diyanet

  Genel olarak sigara içmek abdesti bozar mı baktığımızda bu durumun abdest bozacağına dair klasik bilgiler arasında herhangi bir kaydı bulunmaz. Yani abdesti bozan bir durum değildir. İslam dininin temel kaynakları açısından net bir ifade söz konusu değildir. Abdestin bozulması için kanın çıkması, büyük veya küçük abdest, burun kanaması, kusma gibi birkaç hal vardır ve bunların arasında sigara içmek gibi durum bulunmaz.

  Sigara içmek abdesti bozar mı Diyanet tarafından da Kur’an ve sünnet ölçüleri içerisinde sigara içmek abdesti bozan bir durum olmadığı açıklanmıştır. Eğer bireyler sigara içtikten sonrasında dişlerini fırçalamadan ve ağzını temizlemeden cemaat ile namaza katılırsa etkisi olabilir. Cemaatlerde sigara içmenin namaza engel olacak bir tarafı yok fakat etrafınızdaki kişileri rahatsız etmemek bu dönemde önemlidir.