İçeriğe geç

Spor Yapmanın Sağlığımız İçin Önemi Nedir?

  Spor, çok geniş tanımlara oturmakla birlikte kabaca; insanın vücudunun belli amaçlar için eğitilmesi olarak tanımlanabilir. Fiziksel aktivitenin alt sınıfı olarak kullanılan egzersiz; planlı olarak, fiziksel uygunluğa ulaşabilmek için tekrar edilmesi gereken bir etkinliktir. Tanımını yaptığımız bu iki sözcük, yani ister spor diyelim ister egzersiz, sağlıklı yaşam üzerinde, insan vücudunda olumlu etkiler bırakan bir aktivitedir ve bu durum yadsınamaz bir gerçektir.

  Vücudumuz hareket etmek üzere yaratılmışken büyük çoğunluğumuz günü oturarak yani spor veya egzersiz yapmayarak geçiriyor. Türkiye’deki verilere göre her 115 kişiden 1’i spor yapmaktadır. 2022 yılı verilerine göre ise Türkiye’nin sadece %4. 8’i düzenli olarak spor yapıyor. Düzenli bir egzersiz hayatına sahip olmak insana daha sağlıklı bir hayat sağlamakla birlikte ömrün uzamasına da katkı ediyor.

  Sporun vücut sağlığına etkileri uzun zamanlardan beridir araştırmacıların üzerine araştırmalar, incelemeler ve deneyler yaptıkları bir alandır. Günümüz teknolojisinin hızlı gelişimi ve el verdiği imkanlar ile sporun yararları kanıtlanabilmektedir.

  Kabaca bahsedecek olursak; spor yapmak, kas gelişimi, koordinasyon ve hastalıkların önlenebilmesi açısından birçok katkıda bulunuyor. Fiziksel aktiviteler, diyabet, kanser, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, depresyon, obezite ve osteoporoz gibi kronik hastalıkların tedavisine de yardımcı olabilmektedir.

  Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? (Maddeler Halinde)

  Fiziksel aktivitenin yani spor yapmanın yaralarını ele alacak olursak;

  1. İnsanda zihin açıklığı oluşturur. Ruhsal durumunu geliştirir, insanın stresten uzaklaşmasına katkısı olur.
  2. Kalp hastalıklarını ve çağımızın vahşi hastalığı kanseri önler.
  3. Kalp-dolaşım sistemi aracılığıyla şeker, aşırı kilo, kolestrol, yüksek tansiyon ve hareketsizlik gibi risk faktörlerini önlemiş olur.
  4. Egzersiz anında kalp atışları arttığından dolayı vücuda pompalanan kan miktarı artar, hücrelere giden oksijen de bununla birlikte artış gösterir.
  5. Vücudun esnekliğini arttırarak hareket kabiliyetinin de artmasına yardımcı olur.
  6. Konsantrasyonu ve denge sağlamayı geliştirir.
  7. Spor aktiviteleri, çocuklarda sağlıklı kemikler, güçlü kardiyovasküler sistemler ve güçlü akciğerlere sahip olmalarına yardımcı olur. Spor yapan çocuklarda motor becerileri ve bilişsel beceriler daha fazla gelişmektedir.
  8. Romatizmal hastalıkları geciktirir.

  Kısacası; spor yapmanın, basit de olsa günlük egzersiz programlarını hayata geçirmenin, düzenli aktivitelerin hayatımız, sağlığımız açısından yararları saymakla bitmeyecek kadar çok maddeyi kapsamaktadır.

  Spor yapın, sağlıklı kalın!