İçeriğe geç

Tarık Bin Ziyad Kimdir? Tarık Bin Ziyad Türk mü?

  Tarık Bin Ziyad Endülüs fethi ile başlayan, 7 yüzyılı aşkın bir sürede İspanya’ya hüküm süren, İslam medeniyeti kurucularından biridir. İslam dininin Avrupa’ya yayılmasında önemli bir rol oynamıştır. Emevi Devleti’nin meşhur ve önemli komutanlarından olan Tarın Bin Ziyad, 670 senesinde doğmuştur. Müslüman olduktan sonrasında Kuzey Afrika’da meydana gelen fetihlerde öncü birliklerin kumandanı olarak önemli hizmetler sunmuştur.

  Tarık Bin Ziyad savaşları baktığımızda tarihte bilinen en önemli olayları arasında, Endülüs’ü fethetmesi ile beraber Cebelitarık’a isminin verilmesidir. Tarık Bin Ziyad’ın Afrika valisi olan Musa bin Nusayır’ın dikkatini çekme olayı ise, İspanya öncesinde fethetmiş olduğu Kuzey Afrika topraklarından esir alınması ve İslam’a geçmesi sağlanmış olması ve yetenekleridir.

  Tarık Bin Ziyad Fetihleri

  Tarık Bin Ziyad, yaklaşık olarak 670 senesinde doğmuştur ve kabilesi de Zenate veya Nefzave’dir. Mağrip fetihlerinde esir aldığı bilinmektedir. İran kökenli olarak Kuzey Afrika bölgesine göç etmiştir. Tarık Bin Ziyad fetihleri özellikle Kuzey Afrika bölgesinde meydana gelen fetihlerde önemli bir komutan olarak hizmet ettiği biliniyor. İlerleyen zamanlarda ise Güney İspanya bölgesinde yapılan tüm keşiflerle dikkat çekmiş ve komutan olmuştur.

  Tarık Bin Ziyad, 7000 kişilik orduya komutanlık yapmıştır ve İspanya zaferinden sonrasında kendi ismini alacak olan Cebelitarık bölgesine karargahını kurmuştur. Tarık Bin Ziyad, savaş için getirmiş olduğu mücahitleri de cesaretlendirme ve geri dönmelerini önlemek adına gemileri yaktırdığı konusu ihtilaflı bir durum olarak biliniyor.

  Tarık Bin Ziyad Türk mü?

  Tarık Bin Ziyad Türk mü genel olarak baktığımızda Türk değildir. Kökeninin Arap veya İranlı olduğu yönünde iddialar vardır. Tarık Bin Ziyad, Musa bin Nusayr’ın komutası altına girdikten sonra Müslüman olarak azat olmuştur. Tarihteki en önemli olayı ise 1492 senesine kadar İspanya’da hüküm sürecek olan İslam Devleti varlığının temelini atmış olmasıdır.

  Genel olarak Tarık Bin Ziyad, İslam dininin Avrupa bölgesine yayılmasında büyük bir rol oynamıştır. Ordusu ile birlikte birçok bölgeye seferler düzenleyerek Endülüs’te yer alan devletin gelişmesini sağlamıştır. Üç senede İspanya’nın tamamını ele geçirdi ve Müslüman olduktan sonra yaşamının tamamını da İslam’ı yaymayı amaçlamıştır.