İçeriğe geç

Tıka Basa Yemek Yemenin Zararları Nedir?

  Fazla veya tıka basa yemek dendiğinde, vücudun nasıl bir tepki verdiği bilimsel olarak sizi şaşırtabilir. Tıka basa yemek mide için zararlıdır ve sonrasında rahatsızlık hissi, sindirim bozukluğu ve reflü gibi şikayetlerinin artmasına neden olduğu da bilinen gerçekler arasında. Fazla yemek yemenin zararları nelerdir kısaca özetlersek, vücut, normal bir beslenme için rutin bir enzim üretir ve enzimler besinleri sindirilecek hale gelene kadar parçalar. Fakat tıka basa yemek yendiğinde enzim yeterli gelmez.

  Normal bir beslenme sırasında mide, yemeği tam anlamıyla hazmetme süresi 3 ila 4 saat içerisinde gerçekleştirir. Kalp bu sırada zorlanmaz, rutin halde çalışır. Aşırı yemek yendiğinde sindirimin, dolaşım ve boşaltımının yapılması için de 4 ila 6 kat daha fazla yorulur. Tıka basa yemek yemenin zararları ile tüm sindirim, kalp, depolama ve boşaltım sistemindeki organların tümü etkilenir.

  Çok Yemek Yemenin Mideye Zararları

  Damar tıkanıklığı, çok yemek yendiği zaman meydana gelen zararlar arasındadır. Çok yemek yemenin mideye zararları açısından baktığımızda midenin genişlemesine ve asidin yetersiz kalmasına sebep olabilir. Bunun dışında dokular devamlı beyne uyarı gönderir ve sürekli açlık hissi oluşur. Fazla yemek yiyen ve bol iştahlı olan kişiler çok yemek yemenin sonucunda obez hale gelir. Bunun dışında çok yemek yemenin zararları arasında,

  • Kişilerde dikkat bozulması, zor anlama, odaklanamamak, zor öğrenme ve hafıza kaybı meydana gelebilir.
  • Aşırı yemek, dinsel açıdan da istenmeyen bir durumdur ve ihtiyaçtan fazla tüketmekte dinen günahtır.
  • Özellikle kalp damar tıkanıklığı meydana gelebilir ve bu kapsamda, şeker hastalığı da bireylerde görülebiliyor.
  • Eklemlerde, dokularda ve kaslarda hasar meydana gelebilir.

  Tıka Basa Yemek Yeme Tedavisi

  Daha sağlıklı ve doğru bir yemek alışkanlığının yerleştirilmesi için kişilerin kilosu ve sorunlu yeme davranışının kontrol altına alınması gerekir. Fakat aşırı yemeye yol açan psikolojik sıkıntılarda psikoterapi çalışmalarıyla düzeltilmezse, bir süre sonra kişilerin sorunlu yeme davranışına döndüğü görülebilmektedir. Tıka basa yemeye yol açan duygusal baskının ortadan kaldırılması gerekir böylece hastalığın tedavisinde en önemli belirleyici olabilir.