İçeriğe geç

Yatarak Yemek Yemenin Zararları Nedir?

  Günün en önemli öğünü yani kahvaltıyı atlayarak gece öğünlerinin yenmesi durumu veya yatarak yenmesi birçok sağlıksız duruma yol açabilir. Gece azalmaya başlayan enerji harcamasıyla beraber uzanarak yemek yemek, çeşitli hastalıkların riski, mide şikayetleri gibi birçok sağlık sorununu arttırıyor. Gece uyuduğunuzda vücudunuz en düşük enerji harcamasında olur bu nedenle gece yenilen yemekler vücuda dinlenme şansı bırakmaz, fizyolojik stresi de arttırır. Yatarak yemek yemenin zararları nedir genel olarak baktığımız zaman,

  • Yatar pozisyonda yemek yemenin en büyük zararlarından biri kilo almaktır.
  • Yatarak yediğiniz yemeklerin kalorileri büyük ihtimalle vücudunuzda yağ olarak depolanacaktır.
  • Yatarak yemek genel olarak vücudun genel işleyişini bozar ve sistem olması gerektiği gibi ilerlemez.
  • Beyin sağlığı açısından zararlıdır ve mideyi yoran bir durum olarak vücudun dengesini bozar.
  • Yatarak yemek yemenin ardından uyku hali meydana geliyorsa, bu durum hafıza ve ertesi gün veriminde olumsuz durumlara neden olabilir.

  Yatarak Yemek Yemenin Neden Olduğu Hastalıklar

  Yatarak yemek yemenin zararları baktığımızda birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Yatarak yemek yemek, orta göğüs ağrısı, kalp ağrısı, gece asit reflü riskini arttırmaktadır. Yatağınızda yattığınız sırada, mideniz yiyecekleri sindirmek adına mücadele eder. Gıda metabolize etme baskısı LES kısmının gevşemesine neden olur ve henüz sindirilmeyen yiyeceklerinde mide asitlerinin yemek borusuna geri gitmesine sebep olabilir. Reflüden muzdarip biriyseniz, gece vakti reflü durumunu önlemek adına yemek yeme ve uyku sırasında en az iki saatlik bir boşluk oluşturmak gerekir.

  Yatmadan Önce Yemek Yemek Zararlı mı?

  Yatmadan önce yemek yemek zararlı mı özetle yatmadan hemen önce tüketim zararlı durumlar arasındadır. Sadece kilo almanızla kalmazsınız aynı zamanda vücudunuzun sağlık metabolizmasını da bozarsınız. Üstelik yapılan araştırmalarla yatmadan öncesinde yemek yemek beyin sağlığı için de zararlı olduğu denilmiştir.

  Düzensiz şekilde yeme düzenleri vücudun sirkadiyen sistemini önemli derecede etkiler. Bu durumda beynin konsantrasyon, öğrenme ve ezberleme becerisini etkiler. Kısaca yatarken yemek yemenin zararları oldukça fazladır. Bu nedenle yemeklerinizi mutlaka oturur pozisyonda ve olabildiğince dik durarak yemeniz önerilmektedir.