İçeriğe geç

Telefon vs Fotoğraf Makinesi

  “Bizim zamanımızda fotoğraf çekmek 36 poz ile sınırlıydı. Ahh o eski günler” diyen büyüklerimizin yanında sürekli selfie çeken gençlik, size bir sorum var. Sürekli fotoğraf çekiyorsunuz, paylaşımlar yapıyorsunuz… Fotoğraf makinesi diye ayrı bir cihaz neden var hiç düşündünüz mü? Bu ay bunu anlatmaya geldim.

  Düşün! 

  Telefon ve fotoğraf makinesi arasında hep bir çekişme var. Telefonla çekilen görüntüler daha canlı renklere sahip olduğundan daha iyi fotoğraf çektiği düşüncesi oluşuyor. Eğer gerçekten böyle olsaydı sence fotoğrafçılar fotoğraf makinesi yerine telefon kullanmazlar mıydı? Ya da fotoğraf makinesi üreticileri üretmekten vazgeçmezler miydi? Biraz düşününce fotoğraf makinesinin bu meslekteki önemini anlıyoruz. Sizin için aradaki önemli farkları sıralayayım.

  Piksel 

  Bazı telefonlar fotoğraf makinalarından daha yüksek piksele sahip ama bu daha iyi oldukları anlamına gelmez. Neden mi? Sensör farkı var abiciğim. Telefondaki sensör ile fotoğraf makinesindeki sensör arasında dağlar kadar fark var. En iyi telefon ile profesyonel bir fotoğraf makinesini yan yana koy bakalım. Fotoğraf makinesi telefonun sırtını nasıl yere getirir…

  Lens

  Telefonun lensleri genelde geniş açı olarak üretilir. Geniş açı çekimlerde kenarlar ovalleşir ve tam olarak objenin gerçek görünümü elde edilemez. Fotoğraf makinesinde ise öyle bir problem olmaz. İstediğin estetiklik ve uzunlukta lensini fotoğraf makinesine tak ve istediğin gibi fotoğraf çek. İster 10 mm lens tak, ister 600 mm… Hangi fotoğrafı çekmek istersen ekipmanını ona göre hazırla ve harekete geç.

  Bir diğer fark ise telefondaki dijital yakınlaştırma ile fotoğraf makinesindeki mercek yakınlaştırma arasında. Telefonlarda kullandığımız yakınlaştırma özelliği dijital olarak yapılır. Bu da kalitenin ve pikselin düşmesine sebep olur. Fotoğraf makinesinde ise milim uzaklıkları değiştiğinden (18-55 mm gibi) yakınlaştırma mercek ile yapılır. Dolayısıyla herhangi bir piksellik veya kalite sorunu yaşanmaz.

  Şöyle bir fark da var: Telefonun üç kamera ile oluşturduğu görüntüleri fotoğraf makinesi tek lens ile daha kaliteli ortaya çıkarıyor. Yıllardır fotoğraf makinelerine tek lens takılırken, telefonlar neden iki-üç lense ihtiyaç duyuyor? Hadi bakalım ayıkla pirincin taşını.

  Özel modlar 

  Telefonun kamera modunda özel modlar yer alır. Portre modu, gece modu, uzun pozlama, makro gibi. Bütün bu özellikler aslında fotoğraf makinesinden ilham alınarak elde edilir. Mesela portre modu en çok kullanılan mod. Portrenin arka planını flu yapan bu mod, aslında fotoğraf makinesi için normal bir çekimdir. Diyaframı 2.8 olan bir lens ile çok rahat ve daha temiz bir flu elde edilir. Yani bir nevi telefondaki dijital olarak eklenen özellikler, fotoğraf makinesinin temel ve yapması gereken bir özellik. Bu da telefonların fotoğraf makinesine özendiğini gösteriyor.

  Telefon ile görüntülü konuş, sosyal medyada işini görecek kadar fotoğraf ve video çek ama asla telefon fotoğraf makinesinden daha iyi deme! Bilinçli ol, bilinçlendir.