İçeriğe geç

Tetanoz Nedir Nasıl Bulaşır? Tetanoz Neden Olur?

  Tetanoz nedir genel olarak bireylerin sinir sistemini etkileyen ciddi bir hastalıktır. Özellikle boyun ve çene kaslarında ağrılı kas kasılmalarına neden olan clostridium tetani adı verilen bakteriyel bir toksin neden olur. Ölümcül bir tehdit olan tetanoz, bireylerin solunum sistemine müdahale eder. Tetanoz aşısı, dünyanın gelişmiş bölgelerinde düzenli şekilde uygulanmaktadır fakat uygulanmayan yerlerde hayati bir tehdit olarak varlığını sürdürebiliyor.

  Tetanoz Nasıl Bulaşır?

  Tetanoz hastalığı kişiden kişiye bulaşmaz. Tetanoz nasıl bulaşır bakıldığında tetanoz mikrobu, toz, toprak, hayvan dışkıları ile bulaşan yaralanmalar sonrası bulaşabilmektedir. Oluşan zehirle sinir sistemine geçer. Aynı zamanda kas felçlerine yol açarak ölümcül sonuçlara sebep olabilir. Hastalık bulaştıktan sonrasında tedavisi daha zordur ve ölüm oranı da yüksek olarak görülüyor. Damardan ilaç kullanımı, ameliyat yaraları, yaralanmalar, sıyrıklar, deri yaraları, hayvan ısırıkları, dövme, piercing gibi durumlar bakterilerin vücuda girmesine neden olur.

  Tetanoz Neden Olur?

  Tetanoz neden olur baktığımızda toz, toprak ve hayvan dışkısında görülen clostridium tetani isimli bakteri sporları ile üretilen bir toksinden kaynaklanır. Bu sporlar, derinin üst tabakalarını aşarak tetanoz rahatsızlığını oluşturur. Derin bir et yarası haline geldiğinde meydana gelen toksin kasları kontrol eden sinirleri bozar. Tetanoz insandan insana bulaşan bir rahatsızlık değildir ve çeşitli faktörler tetanoz olma riskini arttırır. Bunlar arasında, tetanoz durumuna karşı aşı olmamak, kıymık, iğne, çivi veya farklı yabancı bir cismin batması sonucunda yaralanma durumu tetanoz vakalarını geliştirir.

  Tetanoz Aşısı Nedir?

  Doktorlar bireylere tetanoz bakterileri ile savaşması ve temizlenmelerini hızlandırmak için enjeksiyon veya oral yolla antibiyotik verebilir. Buna ek olarak tetanozlu tüm bireylere, tanı yöntemi ardından direkt aşı yapılmalıdır. Tetanoz aşısı nedir genel olarak tetanoz hastalığı kapmamak için, toksine karşı bağışıklık oluşturur ve aşı, tetanoz hastalığının ortaya çıkmasını önler.

  Tetanoz aşırı yapılmazsa ne olur baktığımızda, aşısı yapılmayanlar eğer herhangi bir nedenden dolayı yaralanarak tetanoz enfeksiyonu yaşarlarsa ölümle sonuçlanabilir. Tetanoz hastalığına yakalanma riski ile karşı karşıya kalınabilmektedir. En sık ölüm sebebi de solunum kaslarının istemsiz şekilde kasılmasına bağlı olarak gelişen solunum yetmezliği olarak özetlenebilir.