İçeriğe geç

Yavaş Konuşmanın Faydaları Nedir?

  İletişimde konuşmanın amacı hız değil, asıl amaç iletişimdir. Özellikle 2017 senesinde yapılan bilimsel çalışmalarda tam olarak bunu söylemektedir. Hızlı da konuşsanız, yavaş da konuşsanız aynı oranda bilgi aktarılır. Çünkü hızlı bir konuşma, her bir söylemde daha az bilgi barındırır ve karşınızdaki kişinin sizi anlamasını zorlaştırır. Bunun dışında yavaş konuşmak, daha diksiyonlu ve daha doğru şekilde konuşmaya olanak sağlar. Yavaş konuşmanın faydaları nedir genel olarak baktığımızda,

  • Yavaş konuşmak, dinleyen kişilerin kelime ve bütünü anlamasını kolaylaştırır.
  • Söylediklerinizin sık sık tekrarlanması isteniyorsa hızlı konuşuyor olabilirsiniz, bu nedenle yavaş konuşmak sizi daha anlaşılır kılar.
  • Konuşma hızı düzgün ayarlanırsa dinleyici daha iyi odaklanır ve anlatılanlara ilgisi artar.
  • Daha anlamlı cümleler kurabilir ve düşünerek konuşmak için süreniz olur.
  • Sürekli tekrar cümle ve kelimelerden kurtulabilir ve daha etkili şekilde konuşmaya başlayabilirsiniz.

  Hızlı Konuşma Neden Olur?

  Hızlı konuşmanın nedeni, duraklama için ayırmış olduğunuz zamandır. Duraklama yapmadan soluksuz şekilde konuşma durumu varsa gene hızlanabilirsiniz.  Bunun dışında artikülasyona yani boğumlanmaya dikkat etmeme de hız sorununu yaratmaktadır. Hızlı konuşmanın zararları olduğu kadar yavaş konuşmanın da birçok zararı bulunur. Bu nedenle tam olarak orta hızda bir konuşma gerekiyor. Bu tarz durumlar genellikle konuşma bozukluğudur ve daha iyi bir iletişim için mutlaka düzeltilmesi gerekir.

  Yavaş Konuşma Teknikleri

  Yavaş konuşma teknikleri için ilk önce süre tutmak ve konuşma hızına dikkat etmek önemlidir. Eğer hızlı konuşma durumunuz varsa hece uzunluğunu düşürmeye çalışabilirsiniz. Bir ünlü sesin söylenme aşamasında geçen zaman hece uzunluğunu belirlemektedir. Ünlü seslerin söylenişine daha fazla süre vererek hızlı konuşmanın önüne geçer.

  Bu süreçte ünlü harfleri geçiştirmeyin ve onlara da hak ettikleri zamanı vermeniz gerekiyor. Bunun dışında sözlüklerin boğumlanma süresini uzatmanı ve duraklarda süre sayısını arttırarak hızı düşürmeye çalışın. Yavaş konuşma için kitap okumayı alışkanlık haline getirin ve kelimeleri doğru şekilde telaffuz ettiğinizden emin olun. Daha öz ve kısa şekilde konuşmaya çalışın ve etkileyici iletişim kurmak adına, kendi kendinize bolca pratik yapmaya çalışın.