İçeriğe geç

Ülser Nedir Neden Olur?

  Ülser onikiparmak bağırsağının veya midenin, sindirim sıvıları ve mide asidi gibi tahriş edici vücut sıvıları tarafından tahrip edilmesi ve doku kaybının meydana gelmesidir. Ülser sorunu, onikiparmak bağırsağı veya mideyi sindirim enzimlerinden koruyan mukus tabakasının azalması sonucunda meydana çıkabilmektedir. Sindirim asitleri de bu korunmasız tabakalara zarar verir. Kanamalı ağrılı yaralara yani ülser oluşumuna sebebiyet verebilir.

  Ülser Neden Olur?

  Sindirim sistemi rahatsızlıklarında ülser, içinde en sık görüleni olmaktadır. Toplum içerisinde fazla önemsenmez fakat kendiliğinden tedavi edilen bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle bir an evvel, gerekli tedavi yöntemlerinin alınması gerekir. Çünkü zamanla sindirim sisteminde bazı sıkıntılar doğurabilmektedir. Ülser neden olur ve kimlerde görülür baktığımızda oldukça yaygın bir sorun olarak bazı nedenlerle görülebiliyor.

  Mide kanseri, gastrit, reflü, peptik ülser gibi rahatsızlıklar bu noktada ülsere neden olabiliyor. Sigara kullanımı, kullanılan bazı ilaçlar, alkol tüketimi, sağlıksız ve dengesiz beslenme, uzun süreli kalma durumu, uykusuzluk, yoğun tempoda çalışmak, hijyenik olmayan besinler, fazla kafein tüketimi de ülsere neden olabiliyor.

  Ülser Ne İyi Gelir?

  Ülser, tanısı konulduktan sonra bazı reçeteli ilaçlarla tedavi edilebiliyor. Bu noktada ülser ne iyi gelir veya nasıl geçer bakıldığı zaman ülser ilaçlarıyla mide asidi azaltılabiliyor. Böylece mide asidin ülser üzerindeki etkileri de ortadan kaldırılabiliyor. İlaç tedavisi dışındaki yöntemlerde ise asit ve pepsin salgısını engellemek için vagus sinirinin kesilmesi etkili bir yöntemdir. Bazı ciddi ülser vakalarında ciddi komplikasyonlar görülüyor. Bunun için bazı cerrahi operasyon gerekebilir. Ülserden korunmak için yapmanız gerekenler,

  • Midenizin uzun süre boş kalmasını önlemek
  • Daha az ve sık porsiyonlar tüketmek
  • Bolca sıvı tüketimi
  • Kafein ve çayın azaltılması
  • Sağlıklı ve planlı beslenme düzeni
  • Kızarmalı ve şekerli besinlerden uzak durmak
  • Hafif ve buharda pişen yemekleri tüketmek

  Gibi çeşitli değişimler ülsere iyi gelebilmektedir. Mide ülserinden kurtulmak adına bireyler öncelikle adımlarını kendileri atmalıdır. Bunun dışında ciddi sorunlarda mutlaka doktorlarla görüşülmesi gerekir. Böylece ülser sorununa hem ilaçlı hem ilaçsız olarak kısa sürede çözüm üretilebilmektedir.