İçeriğe geç

Medya Okur Yazarlığı Neden Önemlidir?

  Medya günümüzde çok fazla yaygın olarak kullanılan bir mecradır. Medya gözümüzle gördüğümüz kulağımızla işittiğimiz her şeydir. Bu dünyanın her bir tarafından beş duyu organımızla haber alabileceğimiz bir yerdir. Örneğin dünyanın diğer ucunda olan bir haberi bizim hemen duymamızı sağlayan çok büyük ve kapsamlı bir platformdur.

  Medya okur yazarlığı neden önemlidir? Bu önemi açıklayacak olursak şöyle açıklayabiliriz: Eskiden gazete ve televizyondan aldığımız bilgileri şimdi medyadan aldığımız için ve günümüz şartları bizi buna ittiği için ister istemez çoğu birey bu durumun içinde kendini bulmaktadır. Bu durum zamanla gazete dergi gibi şeylerden çok sosyal medya kullanımını arttırmıştır.

  Medya yazarlığına da kısaca değinecek olursak; insan düşüncelerini bu mecra üzerinden paylaşır ve çoğunlukla medyadan hayatına şekil verir, doğruyu, yanlışı bu mecra yoluyla öğrenir artık çocukluktan yetişkinliğe bütün zaman dilimimiz sosyal medyada tükenmektedir. Fakat bu hiç doğru bir şey değildir.

  Günümüzde bu iletişim aracımız eleştirinin bu kadar fazla olduğu dönemde medya okur yazarlığı olmazsa hiçbir şey anlaşılmaz ve geride kalırız özellikle gelişmek isteyen birisi için medya okur yazarlığı önemlidir.

  Bu konunun önemini şöyle de anlatabiliriz bu zamanda herkes kendinden sorumludur herkes kendi eleştirisinden sorumludur medya okur yazarlığı olmazsa eğer eleştirel yorum gibi şeyler yapılamaz ve uzak kalınır uzak kalınınca ise artık insanlar anlaşılmaz hale gelir bu da bir insan için çok zordur.

  Ayrıca bu konumuzun diğer önemi şu şekildedir: Kendisine yazılan medya iletilerini doğru anlaması için değerlidir ve kendisine verilen mesajları okuyarak anlayarak kendisine zararlı olabilecek şeyleri ayırt etmeli ve bu şekilde kendini koruyabilmelidir.

  Kısacası medya okur yazarlığının önemi eleştirileri anlama, yorumlama kabiliyeti kazandırma yönünden çok önemlidir. Bu durum asla hafife alınmamalıdır.