İçeriğe geç

Varis Nedir Belirtileri Nelerdir Nasıl Geçer?

  Varis, bacak bölgesindeki toplardamarın büyümesi, genişlemesi, uzaması ve hacim kazanması olarak tanımlanabilir. Varis, kişinin günlük hayatını negatif etkileyen fonksiyonel bozukluklar kadar estetik olarak görünüm sorunlarına da neden olmaktadır.

  Varis Belirtileri Nelerdir?

  Varis, bacak bölgesinde kirli kanın kalbe dönüşünde sorun olarak özetlenebilir. Varis belirtileri ise genel olarak şunlardır;

  • Bacaklarda özellikle gece ağrıları, karıncalanmaları ve rahatsızlıkları,
  • Ayak bölgesinde gece meydana çıkan ağrılar ve sızılar,
  • Ayak bileklerinde ve bu bölgede şişlikler,
  • Baldır bölgesinde şişlikler, morluklar, kaşıntılar,
  • Bacaklarda belirgin olan mor ve yeşil renkte damarlar.

  Varis Nasıl Oluşur?

  Vücudumuzda kan döngüsü bulunmaktadır. Temiz kan vücudu dolaşarak gerekli hayati görevlerini yerine getirmekte, bu işlem sonucu kirlenen kan ilgili organlara toplanarak temizlenmekte ve bu döngü sürekli devam etmektedir.

  Özellikle bacak toplardamar bölgesinde kirli kan döngüsünde sorunlar yaşanırsa, bunun sonucunda da varisli bölgeler oluşmaktadır.

  Varis Neden Oluşur?

  Varis oluşumunda birçok faktör etkilidir. Özellikle çok oturmak, hareketsiz hayat, ileri yaşların getirdiği durgunluk, genetik faktörler ve kilo alımı gibi durumlar etkilidir.

  Varis Nasıl Geçer?

  Varislerden kurtulmak için, varise neden olan semptomların belirlenmesi önemlidir. Özellikle aşırı kilolar varsa bunlardan kurtulmalı, hareketsiz bir hayat tarzı varsa değiştirilmelidir.

  Düzenli egzersiz ve spor, varisli bölgeler için önemli bir tedavi yöntemidir.

  İlerleyen durumlarda lazer tedavisi ve Skleroterapi denilen çok ince iğneler aracılığıyla yapılan operasyonlar tercih edilebilmektedir. Daha ciddi durumlarda ise cerrahi operasyonlar kaçınılmaz olmaktadır.

  Varisli damarlar genelde büyük sağlık problemlerine neden olmazlar. Fakat gerekli önlemler alınmazsa, kan dolaşımında meydana gelecek bozukluklar farklı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.