İçeriğe geç

Vücutta Şişlik Neden Olur?

  Vücutta yer alan dokularda normalin dışında sıvı birikimine şişlik denir. Vücutta şişlik, bir diğer adıyla ödem oluşumu çoğu insanda hayatın farklı dönemlerinde görülebilir. Vücutta şişlik oluşmasının nedeni, damarlar içerisinde dolaşan sıvının sızması ve dokular ile cilt arasında birikmesidir.

  Şişlikler bölgesel ya da tüm vücudu kapsayıcı şekilde olabilir. Şişliğin oluştuğu yer, boyutu ve durumu ödeme neden olan sebep hakkında önemli bilgiler vermektedir.

  Vücutta Şişlik Neyin Belirtisidir?

  • Böbrek hastalıkları
  • Karaciğer rahatsızlıkları
  • Hormonal sorunlar
  • Darbe ya da ezilmeler
  • Damar hastalıkları
  • Kalp sorunları
  • Sağlıksız beslenme

  Ödemin zamanla büyüyüp büyümediği, ağrı durumu ve bulunduğu yer, oluşan şişliğin nedeni konusunda büyük ipucular verir.

  Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

  Vücutta oluşan şişliğin tedavisi, bu soruna neden olan hastalığın giderilmesi ile olmaktadır. İnsan vücudunda üç litreye kadar ödem birikebilir. Beslenme kaynaklı ödem oluşumları için bu durumdan uzaklaşmak öncelikli çözüm yoludur.

  Hareket eksikliği ve durağan hayat tarzı da başlıca ödem kaynaklarıdır. Yaşam biçiminde gerekli değişiklikler yapılarak ödem sorunu giderilebilir.

  Organ kaynaklı ödem sorunlarında ise öncelikle hastalığın tedavisi gerekir. Bu konuda en iyi yol haritasını konunun uzmanları çizecektir.

  El, kol, yüz, ayak ve karın bölgelerinde şişlik gözlemlenirse hızlı bir şekilde sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

  Bazı tümörler ödemlerle karıştırılabilir. Yapısal olarak birbirlerine benzeyen bu olgular, çok farklı sorunlardan kaynaklanabilirler.

  Tümör kaynaklı şişlikler çok ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Tümör şişliklerinde tespit ve teşhisi ile tedavi süreci uzmanlar tarafından belirlenir.