İçeriğe geç

Vertigo Nedir Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

  Vertigo, halk arasında baş dönmesi olarak bilinen durumun tıbbi adıdır. En basit tanımla, kişinin kendisinin ya da çevresinin döndüğü gibi hissettiği, denge kaybı veya sersemlik benzeri bir durum olarak ifade edilebilir. Vertigo tek başına bir hastalık olarak sınıflandırılmamaktadır. Genellikle başka hastalıkların belirtisi olarak kişilerde görülür.

  Vertigo neden olur?

  Vertigonun en belirgin belirtisi kişinin denge kapasitesinin azalmasıdır. Denge organlarında oluşabilecek herhangi bir sorun, vertigoya neden olabilmektedir. Özellikle merkezi sinir sistemi ve iç kulak rahatsızlıkları, baş dönmesini de içeren belirtiler gösterir. Diyabet, kan basıncında düzensizlikler, kalp rahatsızlıkları, aksiyete ve stres nedenli olarak vertigo görülebilir.

  Vertigo nasıl tedavi edilir?

  Öncelikle vertigo belirtisine neden olan hastalık teşhis edilmelidir. Yaşam stili ve beslenme kaynaklı vertigo vakalarında, bu alışkanlıklarda yapılacak değişimler öncelikli çözüm yoludur. Egzersiz, düzenli uyku, spor, sağlıklı beslenme, stres yönetimi ve bol su tüketimi vertigo gibi birçok hastalık belirtisinden uzaklaşmak için iyi bir başlangıçtır. Bazı durumlarda hiçbir müdahale olmadan, baş dönmesi kendiliğinden düzelecektir.  Yine d vitamini takviyesi de vertigo tedavisinde işe yaramaktadır.

  Fakat tekrarlayan ve sık görülen vertigo durumlarında, bu belirtiye neden olan sorun uzmanlar tarafından saptanmalı ve tedavi edilmelidir. Yapılacak tedavi sonrası hastalıkla birlikte vertigo belirtisi de ortadan kalkacaktır.

  Vertigo belirtisi görülen kişiler bazı önlemlere dikkat etmelidir. Baş dönmesi, ani ve belirsiz yaşanan bir durum olduğu için yükseğe çıkmak ya da yüksek yerlerde çalışmak istenmeyen durumlara neden olabilir. Vertigo rahatsızlığı olanlar, ağır iş makineleri ve tehlikeli cihaz kullanımında dikkatli olmalıdırlar.