İçeriğe geç

Viral Enfeksiyon Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Viral Enfeksiyon Belirtileri

  Viral enfeksiyon nedir baktığımız zaman, çeşitli enfeksiyonların neden olduğu hastalıkların tümü olarak görülebilir. Suçiçeği, soğuk algınlığı, uçuk, hepatit, kızamıkçık, kızamık, HIV, HPV, çocuk felci, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, viral enfeksiyonlar ve kuduz gibi birçok hastalık viral enfeksiyon denir. Viral hastalıklar, günümüzde bakteriyel enfeksiyonlara karşı kullanılan antibiyotiklerle engellenemez. Bazı virütik hastalıklar için aşı uygulaması yapılır.

  Viral Enfeksiyon Belirtileri

  Viral enfeksiyonların belirtileri, enfeksiyon türüne göre farklı olabilir. Soğuk algınlıklarında ilk belirtiler 1 ila 3 gün sonra başlar. İlk fark edilen belirti ise genellikle boğaz ağrısı olarak görülür. Bebeklerde hafif ateş, huzursuzluk, burun tıkanıklığı olarak görülebilir. Hastalığın seyrine göre viral enfeksiyon belirtileri, yaş aralıklarına göre de farklı olabilir. Yaygın olarak görülen, viral enfeksiyon belirtileri genel olarak özetlendiğinde,

  Viral Enfeksiyon Nasıl Tedavi Edilir?

  Hafif olarak seyreden viral enfeksiyon nasıl tedavi edilir baktığımızda özellikle nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar evlerde uygulanan bitkisel tedavilerle geçer. Fakat çiçek ve AIDS, HIV gibi ciddi sorunlar için uzman doktorlara danışmak gerekir. Doktorun önerdiği tedavilere harfiyen uyulmalıdır. Viral enfeksiyonlara karşı genellikle antiviral ilaçlar reçete edilir. Bu tarz ilaçlar virüsün çoğalmasını önlerken, virüsün neden olduğu enfeksiyonlarla mücadele ederler.

  Viral enfeksiyon tedavisi evde yapabileceğiniz şeyler arasında bolca dinlenmek ve bol su içmek bulunuyor. Bunun dışında güçlü bir bağışıklık sistemi de görülen enfeksiyonlara karşı en etkili silahtır. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi dengeleyecek besinleri tüketmeniz önerilir.

  Viral Enfeksiyon Kaç Günde Geçer?

  Viral enfeksiyon kaç günde geçer genel olarak enfeksiyona göre değişir. Viral kaynaklı olan enfeksiyonlar, tedavi alınırsa kısa sürede geçer. Bazı enfeksiyonlar kalıcı olabilir veya uzun süreli bir tedavi programına sahil olabilirler. Soğuk algınlığı gibi basit enfeksiyonlarda bir hafta içinde geçer. Üst solunum yolu enfeksiyonları, burun, boğaz, kulak ve solunum borusunun başlangıç kısmında görüldüğü zaman doktor önerisiyle kullanılan ilaçlarla 1 haftadan daha kısa sürede iyileşebilir.