İçeriğe geç

Vitir Namazı Nedir? Vitir Namazı Nasıl Kılınır?

  Vitir namazı vacip olan ek selam üç rekatlı bir namazdır. Namaz kılan her rekatta Fatiha ve bir sure okur. İlk iki rekatın sonunda oturur ve sadece Tahiyyat ile yetinir.

  Üçüncü rekata kalktığında Sübhaneke’yi okumaz. Zammı-ı sureyi okuduktan sonra kulaklarının hizasında kadar ellerini kaldırır ve tekbir alır. Ayakta rükudan önce Kunut duasını okur.

  Bu namazı senenin tamamında kılar. Vitir dışında kunut okunmaz. Kunut kelimesinin anlamı dua demektir. Kişi kunut olarak şu duayı okur:

  َاَلَّلهُمَّ إنَّا نَسْتَعِينُكَ وَنَسُتًغْفِرُكَ وَنَسْتَهْدِيكَ وَنُؤمِنُ بِكَ وَنَتُوبُ إلَيَك وَنَتَوَكَّلُ عَلَيْكَ وَنُثْنِي عَلَيْكَ الْخَيْرَ كُلًَهُ ، نَشْكُرُكَ وَلَا نَكُفُرُكَ وًنَخْلَع وَنَتْرُكُ مَنْ يَفْجُرُكَ ، اَلَّلهُمَّ إيَّاكَ نَعْبُدُ وًلًكً نُصًلِّي وًنًسْجُدُ وًإلًيْكً نًسْعًى وًنًحْفِد ، نًرْجُو رًحْمًتَكَ وًنَخْشَى عَذَابَكَ إنَّ عَذَابَكَ بِالْكُفَّارِ مُلْحِق

  İmama uyanlarda imam gibi kunut dualarını okurlar.

  Vitir Namazında Okunan Kunut Hakkında Çeşitli Hükümler

  İmam, sözü edilen Kunut duasından başka dualar okursa, İmam Ebu Yusuf’a göre cemaat de ona uyar. ve okurlar. İmam Muhammed’e göre ise okuyarak ona tabi olmazlar, ancak (duasının bitişinde) amin derler. Kunut duasını henüz tam olarak iyi bilmeyen kimse üç defa “Allahümmağfirlî” der veya rabbena dualarını okur.

  Sabah namazında Kunut okuyan kimseye tabi olunduğunda da onunla birlikte Kunut esnasında en sağlam görüşe göre susarak ve ellerini yan taraflarına salarak kıyamda durur.

  Vitir namazında kunut okumayı unutur da rükuda veya rükudan kalınca hatırlarsa artık kunut duasını okumaz. Ama rüküdan sonra yine de Kunut okursa rükûu tekrarlanmaz. Kunut duasını asli yerinde yapmadığı (vacibi tehir ettiği) için sevih secdesi yapar.

  İmama uyan kişi Kunut duasını bitirmeden veya başlamadan imam rükûa eğilirse, rukûda imama yetişemeyeceğinden korkması halinde (Kunut duasını tamamlamayıp) imama uyar.

  Şayet imam Kunut okumayı terk ettiğinde imama uyan kişi imama rükuda yetişebilecekse Kunut’u okur. Aksi halde imama uyar. Cemaatle vitir kılarken imama üçüncü rekatın rükuunda yetişen kişi Kunut’a da yetişmiş sayılır ve kalan reakatları tamamlarken tekrar kunut okumaz.

  Sadece ramazan ayında vitir cemaatle kılınır. Ramazanda vitri cemaatle kılmak, gecenin sonunda tek başına kılmaktan daha faziletlidir. Kadıhan bu görüşü tercih etmiş, diğer alimler ise tersini tercih etmişlerdir.

  Vitir Namazı Nedir Nasıl Kılınır? (Merakıs Saadet)

  Vitir namazı vâciptir. Bu namaz bir selâmla üç rekât olarak kılınır. Senenin tamamında, üçüncü rekâtta rükûdan önce Kunut duası okunur. İmama uyan cemaat de Kunut okurlar. Kunut duasının okunuşu daha önce geçmişti. Vitir sadece ramazan ayında cemaatle kılınır. Ramazanda vitir namazını cemaatle kılmak, tek başına gecenin sonunda kılmaktan daha faziletlidir. İmama üçüncü rekâtta yetişen kişi, kazâ ettiği rekâtlarda Kunut okumaz.

  Vitir Namazı Nedir? Vitir Namazı Nasıl Kılınır?