İçeriğe geç

Yabancı Dil Öğrenmek Neden Önemlidir?

  Yabancı dil; Ana dilin dışında olan dillere denir. Örneğin bir bireyin ana dili Türkçe ise diğer tüm diller yabancı dil kategorisine girer.

  Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde

  1- Öğrenme becerinizi hızlandırır. Bildiğiniz gibi yabancı dil öğrenmek o kadar da kolay bir şey değildir. Bu yüzden yeni kelimeleri, gramerleri öğrendikçe zihnimiz açılır. Bu da kişinin öğrenme becerilerini daha çok geliştirir. Çoğu şeye daha iyi odaklanırız.

  2- Sözlü iletişimi güçlendirir. İletişim hayatımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. İsteklerimizi, ihtiyaçlarımızı birçok yollardan aktarmak demektir. Sözlü iletişimde kişi kendini daha rahat tanımlar veya karşısındaki ile daha iyi konuşur.

  3- Zihinsel aktivite; Bir problemi çözme, akıllı ve çözüm odaklı düşünmemiz için yabancı dil önemli bir etkendir.

  4- Hafızanız genişler. Dil öğrenince oldukça ezber yapılıyor. Bu ezberler zihin açarak, hafızamızı genişletir. Bu sayede hafızamız daha güçlü olur ve çoğu şeyi kolay kolay unutamayız.

  5- Özgüven artışı. Dil öğrendikçe, bilgilerimiz gelişir. Bilgilerimiz geliştikçe kendimize büyük bir saygımız oluşur. Çünkü bir şeyleri başarabiliyor olmak, kendimize saygı duymamıza hatta özgüvenimizin artmasına vesile olur.

  6- Farklı kültürleri öğrenirsin. Bir dili öğrenmeye başlayınca ister istemez o dili konuşan ülkenin kültürünü de tanımış olursun.

  7- Arkadaşların artar. Diyelim ki istediğiniz dili öğrendiniz ve yurt dışına çıktınız. Orada sosyalleşerek yeni arkadaşlara sahip olabilirsin. Bu sosyal hayatınız için iyi bir fırsat.

  8- Çalışırken yabancı dilin katkısı. Yine bir örnek verelim. Bir iş için başvuru yapan, iki kişi var. Bu kişilerin CV’lerindeki, mezun olduğu okullara kadar her şey aynı. Fakat birisi yabancı dil biliyor, diğeri bilmiyor.

  Siz işveren olsanız hangisini işe alırsınız? Sorunun cevabı çok basit. Tabii ki yabancı dil bileni alırsınız. İşte yabancı dil size kariyeriniz için iyi bir fırsat sunuyor.

  9- Düşünceleriniz gelişir. Farklı coğrafyadaki insanların düşünceleri ile sizin düşünceleriniz bir olmayabilir. Yabancı dil sayesinde düşünceleriniz değişebilir.