İçeriğe geç

Yatsı Namazının İlk Sünneti Nasıl Kılınır?

  Yatsı namazının ilk sünneti nasıl kılınır? Kişi güzel bir abdest aldıktan sonra seccadesini serer ve 33 defa esteğfirullah çekip niyet ettim Ya Rabbi senin rızan için bugünkü yatsı namazının ilk sünnetini kılmaya diye niyet eder. Daha sonra Allahu ekber deyip iftitah tekbiri alır.

  İftitah tekbiri: Kişini iki elini açık ve düz bir şekilde kulak hizasına kadar kaldırır. Taki baş parmağının hizası kulak memesine gelene kadar bu kaldırma işlemi yapılır. Daha sonra eller kıbleye doğru bakar şekilde, fazla sıkmadan ve tamamen kapalı olmamak şartıyla durup niyet getirilir.

  Niyet getirdikten sonra eller yavaşça indirilir ve göbek deliğinin üstünde iki bilek üst üste gelerek eller bağlanır. Burada sağ el sol elin üstünde olmasına dikkat edilmesi gerekir.

  Sağ elin işaret parmağı, orta parmağı ve yanındaki diğer parmak olarak toplam üç parmak sol elin bileğinin üzerinde durur. Geriye kalan baş parmak ve serçe parmak ise sol bileği kavrayarak kelepçeler ve alttan uçları ile birleşirler.

  Eller bağlandıktan sonra sırasıyla şunlar okunur: Subhaneke, Euzü besmele, Fatiha, Her hangi bir sure sonra rükuya gidilir ve üç defa Subhane Rabbiyel Azim denir.

  Rükuda iken belin düz olmasına dikkat edilmelidir. Ölçü olarak birisi bir bardak su koysa belinizin üzerine dökülmemesi lazım denilebilir. Rükudan kalkınca ayakta dik durulur ve Rabbena ve lekel hamd denir.

  Daha sonra secdeye doğru gidilir. Secdeye giderken önce dizler, sonra eller, sonra alın ve sonrada burun konur. Daha sonra üç defa Subhane Rabbiyel Â’la denir.

  Daha sonra secdeden kalkılır ve oturulur. Otururken sağ ayağın parmak uçları kıbleye bakacak bir şekilde dik tutulur ve sol ayağını yatırarak üzerine oturulur

  Biraz bekledikten sonra tekrar secdeye gidip 3 defa tekrar “Subhane Rabbiyel Â’la” denir, ikinci rekata kalkılır ve yukarıda anlattığımız şekilde eller tekrar bağlanır.

  İkinci rekatta ayakta sırası ile şunlar okunur: Besmele, Fatiha, Bir sure daha sonra rüku ve secdeler yapılır. Sonra Allahu ekber deyip oturulur. Sonra sırasıyla Tahiyyat (Ettehiyyatü), Allahümme Salli ve Allahümme Barik okunur.

  Daha sonra Allahu ekber diyip üçüncü rekata kalkılır, eller bağlanır ve sırasıyla Sübhaneke, Euzü besmele, Fatiha ve bir sure okunur.

  Bunlar okunduktan sonra rüku ve secdeler yapılır ve dördüncü rekata kalkılır, aynı şekilde elleri bağlayıp Besmele, Fatiha ve bir sure okur. Daha sonra rüku ve secdeler yapılır. Sonra Allahu ekber deyip anlattığımız şekilde oturulur. Sırasıyla Tahiyyat (Ettehiyyatü), Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena Atina ve Rabbenağ firli duaları okunur.

  Her şeyi okuduktan sonra önce sağa sonra sola selam verilir. Selam verirken meleklere ve salih cinlere selam olsun diye düşünerek selam verilir. Böylelikle yatsı namazının ilk sünneti nasıl kılınır konusu tamamlanmış olur.

  Yatsı Namazının İlk Sünneti Nasıl Kılınır Videolu Anlatım