İçeriğe geç

Geğirmek Abdesti Bozar Mı?

  Geğirmek abdesti bozar mı sorusuna cevap arayanlar için detaylı bir içerik hazırlamak istedik. Çünkü bu konu hakkında çok da detaylı bilgi veren yazılar yok. Verenlerde ayrıntılı bir şekilde açıklamamış. Fakat biz bu yazımızda sizi bu dertten kurtaracağız ve sorunuza kesin bir şekilde cevap vereceğiz.

  Bu sorunun cevabını öğrenilmek için öncelikle abdesti bozan şeyler nelerdir onlardan bahsetmek lazım. Bu maddeleri öğrendikten sonra geğirmek var mı onu söyleyeceğiz.

  Abdesti Bozan Şeyler Hanefi Mezhebi

  1. İnsanın öndeki ve arkasındaki uzuvlardan çıkardığı necasetler. Fakat erkeklerin ve kadınların önündeki avret mahallinden çıkardıkları yellenme abdesti bozmaz.
  2. Doğum yapmak her zaman abdesti bozar. Kan gelmeden doğum yapılsa bile abdest bozulur.
  3. Vücudun herhangi bir yerinden gelen kan ve irin gibi akıcı özelliğe sahip necasetler abdesti bozar.
  4. Ağız dolusu şeklinde yemek kusmak abdesti bozan durumlardandır. Bu durum (yani ağzın dolu bir şekilde istifra etmesi), kişin ağzını zorlayarak anca kapatmaya çalışması halidir. Eğer kişi zamanla azar azar kusarsa ağız dolusu kusmadığı için abdesti bozulmaz denmez. Eğer bütün kusmalarını topladığında bir ağız dolusuna eşit geliyorsa abdesti o zamanda bozulur. Bir anda veya zamanla gelmesi bir şey değiştirmez. Önemli olan toplam ne kadar kusmuğun olmasıdır.
  5. Tükürdüğünde ağızdan kan gelirse yine abdest bozulur. Eğer gelen kan tükürüğün yarısından az ise abdesti bozulmaz ama yine de abdest alması daha iyidir. Kanın geldiği yer belliyse yani dişten kanın kaynağı görülüyorsa miktarına bakılmaksızın abdesti bozar.
  6. Uykuya geçmek.
  7. Bayılma hali.
  8. Aklı kaybetmek deli olmak.
  9. Kişinin abdestli iken sarhoş olması onun abdestini bozar.
  10. Namazda başkasının duyacağı bir şekilde gülmek namazı da bozar abdesti de bozar. Eğer namazda huşuyu kaybedip namazdan çıkıyorum mantığı ile gülerek namazı bozmakta abdesti bozar.
  11. Cinsel ilişkiye girmek. (Kaynak: Nûrül İzah – Hanefi Fıkıh Kitabı)

  Geğirmek Abdesti Bozar Mı?

  Abdesti bozan şeyler arasında geğirmek yok. Geğirmek abdesti bozmaz çünkü fıkıh alimleri kitaplarında abdesti bozan şeyler konusunda geğirmenin abdesti bozduğunu yazmamış ve abdesti bozmadıklarını söylemişlerdir.

  Bu makaledeki cevaplar sesli geğirmek abdesti bozar mı sorusu içinde geçerlidir.

  Geğirmek Abdesti Bozar Mı Videolu Anlatım
  Geğirmek Namazı Bozar Mı Videolu Anlatım