İçeriğe geç

Islak Mendille Necaset Temizlenir Mi?

  Dini sorulara bütün hızımız ile cevap vermeye devam ediyoruz. Bu yazımızda ıslak mendille necaset temizlenir mi onu anlatacağız. Günümüzde yaygınlaşan hastalıklar sebebiyle haliyle ıslak mendil kullanımı da artmış oldu. Çünkü hem dezenfekte etme özelliği var hem de ıslaklığı sebebiyle kirleri pratik bir şekilde temizleyebiliyor.

  Islak mendilin kullanımının günümüzde artması ile haliyle aleyhinde gelen sorularda artıyor. Biz de dini soru cevap sitesi olarak tarafımıza sorulan soruları en detaylı bir şekilde cevaplamaya çalışıyoruz.

  Islak Mendille Necaset Temizlenir Mi?

  İslam camiasında insanın vücudunda veya bulunduğu yerde necaset olması her zaman sıkıntı vermekte ve ibadetleri yapmada engel olmaktadır.

  Başta namaz olmak üzere çeşitli ibadetler necasetten dolayı yapılamaz olmuş ve sahihliğine engel olmuştur. Bu sebeple Müslümanlar özellikle lavabo ihtiyaçlarını gidermede necasetlerin temizliğine büyük dikkat etmektedir. Aksi halde namaza mani olma şansı vardır.

  Bu necasetin temizlenmesinde eski zamandan beri her zaman su kullanılmakta olup çeşit çeşit zamanlarda ise taş ile de yapıldığı oluyordu. Günümüzde ise çoğunlukla su ve tuvalet kağıdı ile necaset temizliği yapılmakta olup tuvaletin dışında ise peçete, mendil ve kağıt havlu gibi ürünler kullanılmaktadır.

  Özellikle son yaşanan virüs salgını sebebiyle ıslak mendil kullanımı büyük önemde artmış bulunuyor. Bu yüzden bizde ıslak mendille necaset temizlenir mi hakkında içerik hazırlamak ve sorulara cevap vermek istedik. O zaman cevabımıza geçelim.

  Islak mendille necaset temizlenir mi? Islak mendillerin %90’ında alkol olduğu için Şafiler kullanamıyorlar. Hanefilerin kullanması ise caizdir. Burada caiz den maksat “yapılmasa daha iyidir” anlamındadır. Necaseti temizler mi temizlemez mi hususuna gelecek olursak bu konu yerine göre farklılık gösterir. Yani bir necaseti ıslak mendil tam manasıyla temizleyemez. Özellikle tuvalette kullanılsa taharet gerçekleşmiş olmaz. İllaki suyun kullanılması gerekir.

  Eğer necaset elbise vb. şeylerin üzerinde ise ıslak mendili kullanarak temizlik yapılabilir. Fakat tercih edilen görüş bu değildir. Suyun kullanılması en evla olanıdır. Sadece ıslak mendil kullanımı her zaman eksik kalacaktır.

  Bununla beraber içerdiği alkol Hanefi mezhebinde de hoş karşılanmadığı için necasetleri temizleme hususunda ıslak mendille yetinmek doğru olmaz. Fakat zaruret halinde ıslak mendil ile necaset kalp mutmain olarak temizlenerek ibadet yapılabilir. Bu yazıda verilen cevapların hepsi ıslak mendille idrar temizlenir mi sorusunun cevabı içinde geçerlidir.

  Islak Mendille Necaset Temizlenir Mi Videolu Anlatım
  Silmekle Necaset Temizlenir Mi Videolu Anlatım
  Necasetten Taharet Nedir Videolu Anlatım