İçeriğe geç

Z Kuşağı Neden Önemli? Z Kuşağının Özellikleri Nedir?

  Birçok kaynakta 1996 senesinden itibaren Z kuşağı olarak gösterilse de genellikle milenyum çocukları olarak bilinmektedir. Yani 2000 senesinden bu yana kadar doğan kişiler Z kuşağına dahil edilmektedir.Bu nesil internet ve teknolojinin kucağında doğduğu içinde internet kuşağı olarak adlandırılır. Bu noktada Z kuşağı neden önemli bakıldığı zaman son derece iyimser olmalarının yanı sıra son derece zeki oldukları için dünyanın seyrini değiştirecek gibi görünüyor.

  Türkiye’de Z kuşağı bakıldığında akıllı telefonlar, yazılım hileleri, bilgisayarlar ve daha tüm bu teknolojik cihazlar Z kuşağını bilimsel ve sosyal açıdan etkilemektedir. Sosyal mecralara aşina olan ve kendilerine profil oluşturan bireyler, burada kendilerini bir rol biçerek bu rolü oynamaya başlarlar. Olumsuz özellikler açısından da X kuşağı ve Y kuşaklarıyla çatışmaya da yol açabiliyor.

  Z Kuşağının Özellikleri

  Milenyum kuşağı yani Z kuşağının özellikleri açısından bakıldığında analitik ve hızlı düşünme yetisine sahiptirler. Fakat bu yetileri kullanma becerisi de bireyci olmaktadır, asla ekip çalışmasına uyamazlar. Özgüvenleri de genel olarak yüksektir ve ebeveynlerinin kendilerine farklı bakmış olduğu düşüncesi, bu özgüveni yükseltir. Z kuşağı özellikleri arasında,

  • Bağımsız olmaya düşkün olan Z kuşağı, özgürlüklerine de düşkündürler.
  • Kendilerinin başaramayacağı bir şey yoktur ve toplumsallaşmaya değil, bireyciliğe önem verilir.
  • Kuralların bağlayıcılığı bulunmaz ve birçok ailenin, akrabanın izinden gitmezler.
  • Geçimlerini sağlamak adına yapılan işler onlar için sadece gün içindeki sıkılma zamanıdır. Özgürlükçü oldukları için kendi işlerini kurmak isterler.
  • Z kuşağı genel olarak kendini eğitebiliyor, daha hızlı düşünüyor ve bilgiye de nasıl ulaşacaklarını biliyorlar.
  • Teknoloji sayesinde bilgiye çok çabuk ulaşabilirler ve hızlı yaşamaya alışmışlardır.

  Z Kuşağı Kaç Doğumlu?

  21.yüzyılın ilk nesli olan milenyum çocukları olan, Z kuşağı kaç doğumlu bakıldığında 2000 sene sonrası olarak kabul ediliyor. Bu görüş birçok kişi için doğru olarak kabul ediliyor. Çağımızın bir getirisi olan teknolojik ilerlemelerle öteki kuşaklara göre daha uzun bir yaşam sürecekleri ön görülmektedir. Farklı kaynaklara göre genel olarak 1996 ila 1997 seneleri sonrası ifade ediliyor fakat bazı kaynaklarda Z kuşağının 2000 sene sonrası olarak kabul edilmektedir.