Ağlayınca Abdest Bozulur Mu?

Ağlayınca Abdest Bozulur Mu Videolu Anlatım

Ağlamak insanın en doğal halidir. Bazen üzüldüğümüzde bazen de sevindiğimizde gözlerimizden yaşlar dökülebiliyor. Bu insanın tabiatında olan ve elde olmayan bir durumdur. Kişi istemsizce duruma göre ağlayabilir ve bu ağlamasını da durduramayabilir.

Müslüman kardeşlerimiz ise hocalardan dinlediği ve kitaplardan okuduğu kadar biliyor ki vücuttan bir şeyin çıkması abdesti bozar. Ağlamak ta vücuttan çıkan bir şey olduğu için doğal olarak acaba ağlayınca abdest bozulur mu sorusu insanlar tarafından sorulmaya ve cevabı araştırılmaya başlandı.

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki vücuttan çıkan her şey abdesti bozmaz. Abdestin bozulması için abdesti bozacak bir şeyin vücuttan çıkması lazımdır. Peki ağlamak yani ağlayınca gelen yaşlar bunların arasında olup abdesti bozar mı diyecek olursanız şöyle cevap verilebilir:

Ağlayınca abdest bozulur mu? Ağlayınca abdest bozulmaz çünkü ağlamak suretiyle gelen yaşlar her ne kadar vücuttan çıkan bir şey olsa da alimlerin görüş birliği üzere bozulmadığına hüküm verilmiştir. Bu sebeple kişi az veya çok fark etmeksizin ne kadar ağlarsa ağlasın abesti bozulmaz ve ağladıktan sonra abdest alması gerekmez.

Kişinin bu soruları sorması normaldir çünkü halkımızca ilmihal öğrenmeyi bıraktık. Artık dünyanın verdiği meşakkatler doğrultusunda dini bilgiler öğrenmeye vakit ayıramaz olduk. Bu sebeple her an ve her yerde okuyabilmeniz için bu siteyi kurduk.

Ana sayfamızdaki bilgileri baştan sona okuyarak dini bilgeler öğrenebilir ve her geçen gün eklenen dini sorular ve cevapları konsepti içeriklerle kendinizi sürekli geliştirebilirsiniz.

Örnek olarak ağlamak abdesti bozar mı gibi merak edilen bir başka konu da geğirmek abdesti bozar mı konusudur. Bu sorunun cevabını öğrenmek için ana sayfadan geğirmek abdesti bozar mı başlıklı makaleye tıklayabilir ve öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Dini Soru Sor Cevap Al

Merak ettiğiniz dini soruları ‏‏‏‏‏‏‏‏aşağıdaki bölüme yazarak sorabilirsiniz.

© 2022 Muhammed Furkan Akdoğan