İçeriğe geç

Akran Zorbalığına Maruz Kalıyorum! (Çözüldü)

  Soru: Selamün aleyküm, Ben 12 yaşındayım. Derslerinde çok başarılı, öğretmenlerinden sürekli övgüler alan bir öğrenciyim. Ama benim sorunum şu: Biri beni haksızlığa uğratsa ona karşılık veremiyorum. Açıkçası bu büyük sınıfların söylediği rahatsız edici sözlerde oluyor. Çünkü korkuyorum. İlk olarak öğretmenlerimin gözünden düşerim diye korkuyorum. Sonra da okulda rezil olurum diye korkuyorum. O yüzden büyük sınıflar beni haksızlığa uğrattığında da onlarla konuşamıyorum. Laflarını takıyor, kafamda büyütüyorum. Bazen oluyor ki kafamın içindeki o sesi durdurasım geliyor. Kitap okumayı çok seviyorum. O yüzden genelde kitap okuyorum. Lütfen bu iletime cevap ver. Yardıma ihtiyacım var.

  Cevap ve Çözüm

  Ve aleyküm selam güzel kardeşim, Ben de seni başarılarından dolayı tebrik etmek isterim. Yazdıklarını okuduğumda sana yapılanları ayrıntılı olarak bilmesem de senin üzerindeki tesiri nedeniyle akran zorbalığına maruz kaldığını düşündürdü.

  Akran zorbalığı nedir?

  Akran zorbalığı bir ya da daha fazla güçlü öğrencinin kendisinden güçsüz öğrenciye zarar verme, onu rahatsız etme ya da küçük düşürmek için defalarca ona zarar vermesi ya da zarar verme çabasıdır. Bir harekete zorbalık diyebilmek için zorbalık yapan ve zorbalığa uğrayan arasında güç dengesizliğinin olması, tekrarlanması, zarar verme niyeti ile kasıtlı olarak yapılması gerekir. Zorbalığın fiziksel, sosyal, sözel ve siber zorbalık olmak üzere çeşitleri bulunur. Büyük sınıfların sana söylediği sözler ile kendini kötü hissetmeni sözel zorbalık ve sosyal zorbalık kapsamında değerlendirebiliriz.

  Sözel ve sosyal zorbalık neleri kapsar?

  Sözel zorbalık dediğimizde aklımıza sözel ifadeler içeren zorbalık türü gelmektedir. Alay etmek, şaka yapıldığı düşünülerek küçük düşürmeye çalışma, lakap takma, giyim ve konuşma tarzına laf atma, hakaret etme ve tehdit içeren sözler kullanma şeklinde örneklendirilir. Sosyal zorbalık ise sosyal ilişkilere zarar vermeyi hedefleyen davranışlardır. Toplum içinde utandırmak veya küçük düşürmek, jest ve mimiklerle istenmediğini hissettirmek, görmezden gelmek, dedikodu yapmak ve yaymak, taklit etmek, kıs kıs gülmek şeklinde örneklendirebiliriz.

  Senin suçun değil

  Mizaç olarak uyumlu, sakin, saygılı, gerilim ve huzursuzluktan hoşlanmayan biri olabilirsin ve yaşadığın şeyler kendini suçlamana sebep olabilir. Ama zorbalığa maruz kalmak senin suçun değil. Zorbalık yapmak bazıları için eğlenceli gibi göründüğünden zorbalığı yapan kişileri destekleyen ve bu davranışlara gülen, ses çıkarmayanların olması sende bir sorun olduğunu düşündürmesin. Öncelikle unutmamalısın ki zorbalığın hiçbir türü kabul edilebilir değildir ve sessiz kalındığında, müdahale edilmediğinde türü değişebilmekte ve şiddeti artabilmektedir. Zorbalığa karşı sessiz kalmamalı ve dur demelisin.

  Zorbalığa nasıl dur demeli?

  İstemediğin bir söz ve hareket ile karşılaştığında öncelikle sakin olmalı ve dik durmalısın. Sana olumsuz şekilde yaklaşan kişinin gözlerinin içine bakmalı, ismini biliyorsan kararlı ve güçlü bir ses tonuyla ismini söyleyerek hoşlanmadığın, seni rahatsız eden söz ve davranışı tanımlayıp durması gerektiğini söylemelisin. Bağırmamaya ve ağlamamaya dikkat etmelisin yoksa karşı tarafa iletmek istediğin mesajı tam olarak iletemeyebilirsin. Öncelikle bu karşı duruş kolay değildir ve çoğu kişi böyle dur demekte zorlanabilir. Ancak bunu öğrendiğinde aslında o kadar zor olmadığını göreceksin. Bunun için önceden evde aile bireylerin ile pratik yapabilir. Bu dili öğrenebilirsin.

  Bu şekilde uyardın diyelim, peki hâlâ davranışlarına devam ediyorsa ne yapacaksın? Kesinlikle bir öğretmeninden yardım istemelisin. Yaşadığın olumsuz durumu öğretmenine anlatman seni öğretmenlerinin gözünde değersiz hâle getirmez, tam tersi anlatmadığında neler yaşadıklarını ve neler hissettiklerini bilemeyeceklerdir. İçinde bulunduğun duygunun ve susturamadığın seslerin, söylemen gerektiğini düşündüğün ama söyleyemediğin sözlerin içinde büyüyüp seni zor durumda bıraktığının kimse farkında olmayacaktır. Kitap okuyarak sadece bu düşüncelerden uzaklaşabilirsin ama problemi çözmüş olmazsın. Lütfen problemi çözmek için bir adım at.

  Güvende hissetme hakkı

  Unutma! Güven ortamının korunması ve sürdürülmesi öğretmenlerin ve idarecilerin desteği ile olur. Zorbalığın olduğu ortamlarda güvende olma hissi sarsılır. Öncelikle kendi huzurun ve güvende olma hissini sağlaman için elinden geleni yapmalı, yapamadığını hissettiğinde okul psikolojik danışmanından, kendine yakın hissettiğin öğretmenlerinden yardım istemelisin. Bu şekilde hem sana yapılan zorbalığın önüne geçmiş olursun hem de zorbalık yapan kişinin senin dışında başka birine de sana davrandığı şekilde davranmasına engel olursun. Denemeye değer, değil mi?