İçeriğe geç

Alerji Rinit Belirtileri Nedir?

  Alerjik rinit hastalığı ülkemizdeki insanlar tarafından çoğunlukla saman nezlesi olarak isimlendirilir. Normal bir nezleye benzer lakin nezleden farklı olarak bazı semptomları bulunmaktadır. Polen vb. birçok dış etkenden dolayı alerji rinit olabilir. Eğer bu hastalığın belirtileri teşhis edilebilirse gerekli tedavi uygulamalarına başlanabilir.

  Bu sebeple bu hastalığın belirtilerini iyice anlamak erken tedavi için çok büyük önem arz eden bir durumdur. Genellikle tütün ürünleri tüketen ve astımı olan kişilerde görülen alerjik rinit belirtileri maddeler halinde şöyledir:

  Alerjik Rinit Hastalığının Belirtileri

  1. Burundan gelen akıntılar
  2. Göz altlarında şişliklerin oluşması ve morlukların daha belirgin gözükmesi
  3. Gözde kaşıntıların oluşması bunun sonucunda da kızarıkların meydana gelmesi
  4. Burnun sürekli tıkanık durumda kalması
  5. Normalden fazla hapşırma ve öksürme belirtileri
  6. Sadece gözde değil burunda, boğaz bölgelerinde ve damak kısmında oluşan kaşıntılar
  7. Sürekli yorgun olma hissiyatları
  8. Yorgunlukla beraber gelen halsizlik belirtileri
  9. Astım belirtileri göstermek
  10. Sinüzit ağrılarının meydana gelmesi
  11. Orta kulakta meydana gelen enfeksiyonlar

  Alerji Rinit Hastalığı Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

  Yukarıda saymış olduğumuz belirtilerden birçoğu sizde varsa hemen bir doktordan randevu alarak bu hastalığın olup olmadığına dair teşhis yapmasını istemelisiniz. Uzman doktor kan tahlili ve deri prick testi ile sizde alerjik rinit hastalığı olup olmadığı teşhis edebilir ve varsa erken tedavi süreçlerini başlatabilir.

  Bu hastalık her yaşta görülebilir. Bebeklerde, çocuklarda, gençlerde ve yaşlılarda bu hastalık meydana gelebilir. Genel olarak burnunuz sürekli akıyorsa ve sık sık kaşınıyorsa, ya da burun tıkanıklıkları yaşıyorsanız, hapşırma ve öksürmeleriniz normalden daha fazla artıysa ve boğazınızda kaşıntılar hissediyorsanız o zaman alerjik rinit olabilirsiniz. Hemen bir doktora başvurun ve gerekli testler yaptırarak bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığınızı öğrenin.