İçeriğe geç

Yavru Kedi Neyle Beslenir?

  Yavru kedilere süt verilebilir. Onların beslenmesi için herkesin bildiği gibi en doğal besin süttür. Lakin vereceğiniz süte dikkat etmelisiniz. Bazı sütler kedilerde hazımsızlığa yol açabilir veya ishal olmalarına neden olabilir. Bu nedenle vereceğiniz sütün özelliklerine bakmalı ve ona göre vermelisiniz.

  Eğer bu zor geldiyse ve hangi sütü verip veremeyeceğinizi anlamlandırmakta zorlandıysanız eğer o zaman yavru kediler için özel hazırlanmış süt tozlarını kullanabilirsiniz. Yavru kediniz için bir biberon yapabilir ve bu biberonun içine kediniz için özel olarak almış olduğunuz süt tozunu uygun bir şekilde koyup hazırlayıp kedinize verebilirsiniz.

  Kedinize biberonu vermek için öncelikle kucağınıza alın ve 45 derecelik açı ile biberonu takdim edin. Bu şekilde kedinizi güzel bir şekilde besleyebilirsiniz. Eğer kediniz için özel olarak satılan süt tozlarından bulamadıysanız eğer keçi sütü, inek sütü vb. koyup verebilirsiniz. Yavru kedinizi sütle beslerken ara ara ovmalı ve gazını çıkartmaya yardımcı olmalısınız.

  Yavru kedilere asla normal evde yediğiniz yiyeceklerden vermeyin. Süt ile beraber yavru kedi maması alıp ekstra olarak verebilirsiniz. Kediler et yer mantığı ile yavru kedinize pişmiş et vermekten kaçının bu riskli bir hareket olur.

  Kedilerin et yeme kültürleri onları sebzelerden uzak tutmaz. Yavru kedinize çok küçük parçalara ayrılmış bir şekilde mevsim yeşillikleri verilebilir. Yiyeceklerin ardından veya yiyeceklerle beraber süt ile beraber su vermeyi de ihmal etmeyin.

  Yavru kedinize fazla olmamak kaydıyla yoğurt verebilirsiniz. Yoğurdun yağının az olmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Ayrıca kaymaksız olması da yine kediler için daha sağlıklı olacaktır. Yoğurdun içine küçük parçalar halinde ekmeklerde ilave edebilirsiniz.

  Yavru kedilere aşırıya kaçmamak kaydıyla ekmek vermekte sakınca yoktur. Bu sebeple gerek küçük parçalar halinde, gerek ıslatarak, gerek süte bandırarak veya yoğurdun içine ekleyerek yavru kedinizi ekmek ile besleyebilirsiniz.

  Bazı kedilerde laktoz sorun yapmaktadır. Bu sebeple laktoz içeren süt ve süt ürünlerini kedinize vermemeniz tercih edilir. Laktozsuz süt ve süt ürünlerini aşırıya kaçmadan verebilirsiniz. Buna anne sütü, inek sütü, keçi sütü, yoğurt ve peynir de dahildir.

  Eğer kedinize verdiğiniz besinler nedeniyle sıkıntı yaşadığından şüpheleniyorsanız bir veterinere götürebilir ve muayene yaptırarak kedinizin sağlıklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca kedinizin sağlıklı bir şekilde nasıl besleyeceğinizi de veteriner hekime sorup daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.