İçeriğe geç

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

  Bayanlar genelde göz altı morluklarından şikayet eder. Bu normal bir şeydir çünkü göz altı morluklarını hiçbir bir bayan sevmez. Hal böyle olunca acaba göz altı morlukları neden olur merak edilmeye başlanıyor. Bu yazımızda inşallah buna cevap vereceğiz ve sizlerin göz altı morluklarınızın nedenlerini öğrenmenizi sağlayacağız.

  İlk önce göz altı morlukları genetik olabilir. Bunun için ailenize, anne babanıza ve diğer akraba üyelerine bakarak gözlemleyerek göz altı morluklarının nedenlerinin genetik mi olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

  Genetik faktörlerin dışında çevresel faktörlerde göz altı morluklarına neden olur. Bulunduğunuz ortamdaki ışıklar vb. Çok fazla tuz tüketmekte göz altı morlukların oluşmasının nedenleri arasındadır. Bu sebeple gereğinden fazla tuz tüketmekten kaçının.

  Uykunuzu tam anlamıyla almadıysanız eğer göz altlarınızda morlukların oluşması normaldir: Bunun için doğru bir zamanda yatıp doğru bir zamanda kalkarak uykunuzu tam olarak aldığınızdan emin olun. Eğer uykunuzun tam manasıyla alamazsanız başta göz altı morlukları olmak üzere birçok sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz.

  Yemek düzeninizde oluşan sorunlar da göz altında morluk oluşmasına neden olabilir. Çünkü Dengesiz beslenme birçok hastalığını başlangıcı olduğu gibi göz altı morluklarında temel sebepleri arasındadır. Bu nedenle dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat edin ve gereksiz zararlı şeylerden uzak durun.

  Kemik yapınız içe dönük bir şekilde ise gözlerinizin altının mor olarak gözükmesi normaldir. Yani buraya kadar anlattığımız bütün her şeye dikkat edip zaten yasaklardan kaçınıyorsanız olmaması lazım ama oluyorsa bu kemik yapınızın biraz içe baskın olmasından olabilir. Bundan şikayetçi iseniz çeşitli kremler kullanarak göz altı morluklarını giderebilirsiniz.

  Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmakta göz altı morluklarına neden olabilir. Çünkü güneşin verdiği ışık uzun süre vücut tarafından alındığına olumsuzluklar meydana gelmeye başlar. Vücut bu olumsuzlukları çeşitli yan etkiler ile göstermeye başlar. İşte gözlerin altının mor olması da bu etkilerin arasındadır. Bu nedenle güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmamak sağlık açısından çok fazla önemlidir.