İçeriğe geç

Alkollü İçki İçmenin ve Uyuşturucu Kullanmanın Kişiye ve Topluma Ne Gibi Zararları Vardır?

  Alkollü içki içen, uyuşturucu kullanan bireylerin düşünce gücü azalmaktadır. Buna ek olarak hareketlerini kontrol ettirmekte de zorlanırlar. Alkollü içki içmenin ve uyuşturucu kullanmanın kişiye ve topluma ne gibi zararları vardır bu noktada baktığımızda, insanın hareketini ve düşüncesini etkilediği için hem kendisine, sağlık açısından hem de topluma verdiği zararlarla kesinlikle doğru bir davranış değildir.

  Bunun dışında adam yaralama, şiddet ve insanları rahatsız etmek, taciz gibi çeşitli hareketler, alkol ve uyuşturucu kullanımı sonrasında gözlemlenir. Bu tarz bir durum insanları sağlık açısından ve psikolojik açıdan çökmesine neden olurken hapse girmesine veya insanların ölümüne bile neden olabilir.

  Alkolün Toplumsal Zararları

  Bağımlılık durumu genel olarak bir beyin hastalığıdır ve bağımlılık yapıcı maddelerde uzun süreli kullanıldığında beyin hücrelerinde değişim ve farklı etkilere yol açar. İnsanlar birçok zaman kontrol edebilecekleri düşüncesiyle madde ve alkol kullanımına başlarlar. Bir süre sonra madde ve alkol kullanımının dışına çıkabilmektedir. Alkolün toplumsal zararları açısından bakıldığında,

  • Yoğun alkol ve madde kullanımında beynin kendini durdurma mekanizması bozulur.
  • İçkinin zararları nelerdir bakıldığında, düzenli kullanımında sinir hücreleri arasındaki iletişim bozulur ve beyne birçok olumsuz etki bırakır.
  • Alkol kullanımı sadece beyin işlevini azaltmaz aynı zamanda denge bozukluğu ve bunamaya yol açarken hafızayı da zayıflatır.
  • Her gün içki içmenin zararları arasında, zaman içerisinde vücuda kalıcı zararlar verir ve hatta felç gibi durumlara da sebep olur.
  • Alkol ve madde kullanımı refleksleri ileri derecede bozar, bu nedenle maddelerin etkisi altında dikkat isteyen işleri yapmak oldukça sakıncalıdır.

  Uyuşturucunun Zararları Nelerdir?

  Uyuşturucu zararları bakıldığı zaman en önemli sorunu yoksunluktur. Uyuşturucunun yol açtığı durumların arasında, meydana gelen ruhsal bozukluk, depresyon, kaygı, takıntı bozuklukları, uyku sorunu, cinsel işlev sorunları gibi birçok hasara neden olabilmektedir. Madde kullanımı olan bireylerin davranış ve düşüncelerinde çeşitli problemler meydana gelir. İnsanlarda yoğun istek duygusu, kişilik değişikliği, alışılmadık hareketlerle diğer davranışlara sebep olabilir. Sağlık açısından baktığımızda akciğer, kalp hastalığı, felç, kanser ve zihinsel sağlık sorunlarına rastlanıyor.