İçeriğe geç

Arapça Öğrenmek Neden Önemlidir?

  Arapça yeryüzünde en önemli dildir. Nedeni ise Allah Teala’nın Kur’an-ı Kerim’i Arapça olarak indirmesidir.

  Ayrıca Hz. Muhammed sallalallahu aleyhi ve sellem, yani kâinatın efendisi Arap’tı ve Arapça konuşuyordu.

  Baktığımız zaman sadece Kur’an-ı Kerim değil, ezanlar veya duaların tamamı da Arapçadır. Tabii ki Arapça’yı Türkçe ‘ye çevirerek okuyabilirim diye düşünüyorsunuzdur lakin Kuranı Kerimi Arapça olarak okumak faziletlidir. Yani Kuran’ı Kerimi okuyayım diye meal okumak yanlıştır.

  Meal, Kuranı Kerimi okumak isteyen için değil anlamak isteyenler için hazırlanmıştır. Buna rağmen Kuranı Kerimi anlamak için meal okumak yine yanlıştır. Çünkü mealler yer yüzünde okunması en layık olan Kuranı Kerim’in anlamını veremez. Veremediği gibi de eksik verir.

  Bu eksiklikte kişiyi saptırır. Kuranı Kerimi anlamak için tefsir okumak gerekir.

  Özetle kişinin Kuranı Kerimi düzgün okuyabilmesi ve rahat ezberleyebilmesi için Arapça öğrenmesinin oldukça artısı olacaktır.

  Kuranı anlamak için de medrese usulü Arapça ve İslami ilimler eğitimi almak gerekir. Sonra alınan bu eğitimle yine Arapça Tefsir kitapları okunarak müzakere ve mütalaa edilmelidir.

  Türkçe’nin Kuranı Kerimi okumada da anlama da etkisi yoktur hatta zararları vardır. Sureleri ve duaları Türkçe okunuşlarına bakıp ezberleyenler harflerin mahreç ve sıfatlarına dikkat etmeden yanlış okur.

  Sadece meal okuyarak Kuran’ı Kerimi anlamaya çalışan insanlar bir alimden ders almadığı sürece farkına varmadan sapıtmaya doğru yol alır ve sonunda sapıtır.

  Günlük Hayatta Arapça Neden Önemlidir?

  Diyelim ki bir dizi izliyorsunuz ve bu dil yabancı dilde bir dizidir. Bu diziyi dublajlı bir şekilde izlerseniz dizideki duyguları anlamanız biraz daha zorlaşır. Fakat bu diziyi orijinal hali ile izlerseniz dizideki duygu ve düşünceleri gayet iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

  Bu dediğim sadece Arapça için değil diğer tüm diller için de geçerlidir. Mesela bir kitabın Türkçeye çevirisini okumaktansa O dilin yazıldığı şeklinde, yani orijinalini okumak daha iyidir.

  Peki kariyer olarak Arapça neden çok önemlidir?

  Arapça sadece bir ülke değil birden fazla ülkede konuşulan bir dildir. Bu yüzden sadece bir ülkeye giderken değil birkaç Arap ülkesine giderken Arapça sizin için yararlı bir dil olacaktır.

  Bir iş başvurusu yaparken Arapça bilmek kişinin işe alınma olasılığını arttırır. Bu nedenlerden dolayı Arapça bilmek önemlidir.