İçeriğe geç

Uyku Neden Önemlidir?

  Her şeyden önce uyku nedir? Uyku, tüm vücut sistem ve organlarının en az çalıştığı bir dinlenme sürecidir. Bu süreçte yarı güç ile çalışan tüm organlarımız uyanık kalacağımız vakit için enerji depolar. Bu şekilde uyandığımız da fiziksel olarak daha enerjik güçlü ve dinlenmiş hissederiz.

  Düzenli uyku güne bir sıfır önde başlamanızı sağlar. Gün içerisinde yaptığınız her işte verimliliğinizi artırırken dikkat dağınıklığını ortadan kaldırır.

  Uykusuz kalan veya yeteri katar uyamayan kişilerde pek çok sorun ortaya çıktığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. En başta az uyuyan, düzensiz dinlenen kişilerin metabolizması diğer kişilere göre daha yavaş çalışmaktadır.

  Yine uykusuz kalan kişilerin geç saatlerde vücuda zararı olan yağlı besinler tüketerek kilo alımına sebep olduğu da bilinmektedir. Gereğinden fazla kafein tüketimi uyku kalitenizi olumsuz etkileyebilir.

  Bu neden akşam yemeğinden sonra tüketilen çay, kahve vb. içecekleri tüketirken miktarına dikkat edilmelidir.

  Yine düzenli alkol tüketimi de iyi bir uykunun en büyük düşmanıdır.

  Bu şekilde baktığımızda beslenme ve uykunun birbiri ile ne kadar çok alakalı iki konu olduğunu görüyorsunuz.

  Hatta yatmadan en geç 2 saat önce triptofan içerikli süt, yoğur veya meyve ara öğünü tüketimi daha iyi bir uyku için ön hazırlık olarak kabul edilmektedir.

  5 saatten az uyuyan pek çok bireyde diğer insanlara kıyasla daha fazla iç organ yağlanması ve hipertansiyon görülmüştür.

  Yine kronik uykusuzluk rahatsızlığı olan kişilerde obezite görülmektedir. Uykusuzluk rahatsızlığı olan kişilerde insülin direnci ve diyabet riskinin daha yüksek olduğu da yine yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

  Uyku organlarınız kadar ruh haliniz içinde önemlidir. Uyku düzeni olmayan kişilerin diğer bireylere göre daha depresif, mutsuz olduğu kabul edilmektedir.

  Uykusuz kalan kişi karşılaştığı olay ve sorunlara karşı sağlıklı düşünüp, doğru kararlar vermekte daha çok zorlanacaktır. Yani uyku sağlık için önemli olduğu kadar sosyal yaşam içinde çok çok önemlidir.