İçeriğe geç

Deep Web Nedir Katmanları Nelerdir?

  İnternet, bilgisayar tarihinde ortaya çıktığından bu yana arama motorları tarafından tespit edilemeyen verilerin bulunduğu birçok linkin bir araya gelmesi ile oluşan bir sistemdir.

  Deep Web kelimesinin Türkçe karşılığı Derin İnternettir. Buradaki derin kelimesi de arama motorlarında ulaşamadığımız kısımları sembolize etmektedir.

  İnternet sistemi katmanlardan oluşmaktadır. Toplamda 8 internet katmanı vardır. Normal kullanıcılar gündelik hayatta bu 8 katmanın sadece birincisini kullanmaktadır. Buda normal arama motorları tarafından ulaşılabilen internetin tamamıdır.

  Peki geriye kalan ulaşılmayan kısımda neler vardır ve neden ulaşılamamaktadır? Gelin bunlara birlikte bir göz atalım.

  Deep Web Katmanları Nelerdir?

  Seviye 0 – Common Web: Az önce de bahsettiğimiz gündelik hayatta kullandığımız kolaylıkla ulaşabildiğimiz sitelerin tamamı bu katmanda yer almaktadır. İnternetin birinci basamağıdır.

  Seviye 1 – Surface Web: Arama motorları üzerinde yapılan birkaç ayarlama ve arama ile kolaylıkla ulaşılabilen siteler bu katmanda yer alır. Arama motorları ile bulmak mümkün değildir.

  Seviye 2 – Bergie Web: Arama motorları ile erişimi mümkün olmayan ftp tabanlı bir server sistemidir. Cinsel içerikler ağırlıkta yer almaktadır. 3. katmadan itibaren Deep Web aşamasına geçilmiş olur. Bundan sonraki katmanlara ulaşım sağlayabilmek için Proxy kullanımı gerekmektedir.

  Seviye 3 – Deep Web: Bu katman kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır.
  -Proxy: Arama motorları tarafından yasaklanmış ve pek çok ülkede yasa dışı olarak kabul edilen içerikler yer almaktadır.

  -Tor: Ülkelere ait gizli belgeler, askeri birimlere ait silah ve bomba eğitimleri, yasa dışı deney, araştırmalar vb. bu katmanda yer almaktadır. Orion uzantısı taşıyan siteler bu katmanda fazlasıyla vardır.

  Seviye 4 – Charter Web: Bu seviye de kendi arasında ikiye ayrılmaktadır.
  -Tor: Tor tarayıcısı ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilen siteleri barındırmaktadır. Daha çok yasaklanmış ürünleri alışverişlerine olanak sağlayan siteler vardır.

  -Özel Erişim: Tor ile erişimin yeterli olmadığı Closed Shell System özel yönetimi ile ulaşılan bir katmandır. Wikileaks belgelerinin buradan geldiğine inanılmaktadır.

  Seviye 5 – Marianas Web: Bu katman tam bir muamma olarak kabul edilmektedir. Henüz ulaşılamamış olarak kabul görmektedir. Ulaşım için kuantum teknolojisi taşıyan bilgisayar ve internete ihtiyaç olduğuna inanılmaktadır. Bu denli bilinmez bir katman olduğu içinde adını dünyanın en derin çukuru olan Marianastan almıştır.

  Seviye 6: Ulaşım sağlanamayan ve oldukça yüksek tehlike arz eden bir katmandır.

  Seviye 7 – The Fog/Virus Soup: Hakkında fazla bir bilgiye ulaşılamayan bir diğer katmandır. Savaş bölgesi diye isimlendirilmiştir. Adının bu şekilde olmasının sebebi de bu seviyeye ulaşan kullanıcıların 8. Katman için mücadele etmesi gerektireceğini sembolize etmektedir.

  Seviye 8 – The Primarch System: İnternetin en dip noktasıdır. Hiçbir kişinin veya hükümetin bilmediği ulaşım sağlayamadığı Primarch sistemi tarafından kontrol edildiği tahmin edilmektedir. Bu sisteme insanlar arasında İnternet Tanrısı adı verilmiştir.