İçeriğe geç

Beşir Montu Kefenim Olsun

  Size deprem sonrası bölgede Allah yolunda hizmet ederken can veren bir Beşir Derneği gönüllüsünü anlatacağım. Fedakârlığıyla, samimiyetiyle, gayretiyle örnek olacak güzel bir şahsiyeti. Ömrünü her müslümandan beklenen şekilde vatana, millete, din-i İslam’a hizmetle geçiren Metin Doruklu ağabeyi…

  İzcilerin Metin Lideri

  Metin Doruklu, 1970 yılında Kırklareli’de doğdu. 23 yıl Deniz Kuvvetleri’ne makina astsubayı olarak hizmet ettikten sonra 2015 yılında emekli oldu. Aynı yıl Gölcük Gençlik Merkezi’nde idareciliğe başladı. Gençlerin akademik, sosyal ve ahlâki gelişimi için var gücüyle çalıştı. Kendisi son derece düzenli ve disiplinli biriydi. Bununla birlikte geleceğimiz olan çocuklara karşı merhametli, nazik ve sabırlıydı. Bir yandan izcilik faaliyetleri de yürüttü. Türkiye İzcilik Federasyonu bünyesinde Oymakbaşı olarak liderlik yaptı. Pek çok izci yetiştirdi. Beş yıl boyunca yürüttüğü projeler, yaptığı etkinlikler ve liderlik ettiği kamplar vesilesiyle binlerce gencin hayatına dokundu.

  Çocukların Beşir Amcası

  2020 yılında Beşir Derneği Doğu Marmara Bölge Sorumlusu olarak görevlendirildi. 2022 yılında Beşir Derneği Afet Koordinasyon ve Lojistik Müdürü ve Beşir Derneği Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Görev süresi boyunca Türkiye Afet Müdahale Grubu bünyesinde Arama Kurtarma ve Beslenme Çalışma gruplarında akreditasyon sağlayarak ülkemiz ve uluslararası alanda gerekli insani yardım ve afet destek çalışmalarını yürüttü. Muğla ve Antalya yangınlarında bir ağaç fazla kurtarmak için canla başla çalıştı. Sinop ve Kastamonu sellerinde bölgede aktif hizmet etti. İsmini Asr-ı Saadetteki bir yetim çocuktan alan Beşir Derneği namına yetim çocuklarla ilgilendi. Gönüller yapmaya geldik diyen kutlu kervanın bir ferdi olarak Afrika’daki hafızlık yapan çocuklara Mushaf-ı Şerif ulaştırdı. Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine kumanya dağıttı. Hizmet için gittiği Suriye’den dönüş vakti geldiğinde bir çocuk bacağına sarılarak “Beşir amca ne olur gitmeyin. Siz giderseniz bize kimse burada yardım etmez” diye ağlamıştı.

  Büyük Deprem

  Metin Doruklu Maraş’taki büyük depremde de hızlıca ekibini organize ederek afet bölgesine geçti. O anları, Beşir Derneği Doğu Marmara Sosyal Yardımlar Sorumlusu şöyle anlatıyor: 5 Şubat Pazar gecesi yoğun kar yağışı olduğu için dernek olarak kar nöbetindeydik. Nöbet ziyaretlerini gerçekleştirdikten sonra gece evlere dinlenmeye geçtik. Sabah 5 gibi deprem olduğunu öğrendim ve ivediyle Kocaeli depomuza afet bölgesine intikal için hazırlık yapmaya geçtik. Metin ağabey koordineyi sağladı, gerekli hazırlıkları tamamlayarak yola koyulduk. 16 saat süren meşakkatli bir yolculuktan sonra Kahramanmaraş’taki afet koordine merkezimize ulaştık. Metin ağabey dernek bünyesinde eğitim almış, akredite olmuş ekipleri koordine ederek AFAD koordinasyonunda arama kurtarma çalışmalarına başladı. Tekrar deprem olması sebebi ile bütün ekipleri tek tek uyardı. “Herkes önce kendine dikkat etsin, personel güvenliğini ihmal etmeyin.”

  AFAD’ın verdiği lokasyona seri şekilde intikal edip çalışmaları yürütme sorumluluğu Kahramanmaraş bölgesinde Metin ağabeydeydi. Diğer iller için de sorumlular belirlemişti. Kahramanmaraş merkezinde bize verilen lokasyondaki bir apartman bizi çok yormuştu. Üç gece boyunca Metin ağabeyle o enkazda kaldık. Hiç ayrılmadık. Kaldığımız dinlenme yerine de gitmedik. Gece gündüz demeden o binada çalıştık. Bu süreçte bizi motive eden tek şey kurtuluş haberleriydi. Bu haberleri duyunca birbirimize anlatıyorduk. Metin ağabey merhametle hemen ağlardı böyle haber duyunca. Çalıştığımız enkazda canlı emaresi görüldüğünde Metin ağabeyin sevincini anlatmaya kelimeler yetmezdi. Ümitle, azimle gayret eder, herkesin moralini yüksek tutmaya çalışırdı. Arama kurtarma çalışmalarının 7. ve 8. günü artık yorulmalar artmıştı. Kendisi “Bir hafta çalıştık yorulduk. Bir hafta daha çalışırız, ne olacak ki?” diyerek bitmek bilmeyen hizmet aşkını ikrar etmişti. Normal zamanlarda da yoğun olan Metin ağabeyin, afetin ilk anından itibaren telefonu hiç susmadı. Ne şartta olursa olsun kimsenin yardım çağrısını karşılıksız bırakmazdı. O yoğunluk arasında kendisinden terlik isteyen birine bile yardım için uğraştığına şahit olduk.

  Hizmet Kervanının İsimsiz Kahramanları

  14 Şubat Salı gecesi kalp krizi geçirerek vefat etti Metin Doruklu. Etrafında bulunan diğer arkadaşları “Ölüme hiç imrenir mi bir insan? Biz Metin ağabeyin (hizmet esnasındaki) ölümüne imrendik” diyorlardı. Semerkand TV’nin canlı yayınına bağlanan Beşir Derneği Güneydoğu Bölge Sorumlusu, Metin ağabeyin “Bu Beşir montu inşallah kefenim olur, inşallah Allah için hizmetteyken vefat ederim.” dediğini aktarmıştı. Metin Doruklu hizmet kervanının ismi bilinmeyen onbinlerce neferinden biriydi. Her biri gibi yaşantısı ve gayretiyle hepimize ders oldu. Hizmet bir bayrak yarışı elbette. Onun üstlendiği vazifeler Allah’ın izniyle devam edecek. Asırlardır hiç bir karşılık beklemeden vatan, millet ve ümmet için canını dişine takan gönül ehli hizmete devam edecek. Çocuklar Beşir amcasız kalmayacak. Allah Teâlâ din ve millet uğruna fedakarlık yapanlardan razı olsun. Metin ağabeye gani gani rahmet eylesin. Ruhu için el-Fatiha.