İçeriğe geç

Çocuklarda Karın Ağrısı Neden Olur?

    Karın ağrısı her yaşta da görülebilen bir sorundur ama özellikle çocuklarda çok sık görülen problemlerdendir.

    Okul öncesi çocukların yüzde beşinde bu problem vardır. Yedi ile 12 yaş arasındaki çocuklarda ise yüzde yirmi beş civarındadır. Karın ağrısının nedeni yaşa göre farklılık gösterebilir. Karın geniş bir bölge olduğu için burada birçok organ vardır. Bu organlar ağrı nedeni olabilir Karın ağrısıyla birlikte dışkıda kan, kusma, kilo kaybı, ateş döküntü olursa bir doktora başvurmak iyi olacaktır. Aynı zamanda karındaki ağrı giderek artıyorsa, 6 saatten fazla sürüyorsa, safra içeren kusma varsa çocuk acile götürülmelidir.

    Çünkü cerrahi müdahale gerekebilir. Karın ağrısının birçok nedeni vardır. Apandisit, ağza acı su gelmesi veya ekşi bir tat, ağızda koku, bağırsak tıkanıklığı, bağırsak enfeksiyonları, kabızlık, yorgunluk hissi, nefes alıp vermede zorlanma, idrar yolu enfeksiyonu, gıda zehirlenmeleri, genetik bir rahatsızlık olan ailevi Akdeniz ateşi, reflü, gastrit, ülser önemli nedenlerden birkaçıdır. Bazı romatizmal hastalıklar da neden olabilir. Karın ağrısının nedenini bulmak için, kan testi, dışkı testi, idrar testi yapılmalıdır. Ayrıca endoskopi yapılabilir ve bağırsak krepleri çekilebilir. Tedavi için mutlaka nedenin iyi bilinmesi gerekir. Bağırsak enfeksiyonlarında virüse bağlı rahatsızlık olabilir.

    Karın ağrısı ile ishal de görülebilir. Bu durumda su ve tuz kaybının önüne geçmek için probiyotik verilmeli ve ishal diyeti yapılmalıdır. Eğer neden gastrit ve ülser ise mide asidini düzenleyen ilaçlar kullanılması gerekir. Beslenmede de dikkat edilmelidir. Karın ağrısının nedeni romatizmal hastalıklar ise uzman bir doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Apandisit ve bağırsak tıkanıklığı nedeniyle oluyorsa cerrahi müdahale gerekecektir.
    Karın ağrısının daha önemli sorunlara neden olmaması için çocuğun dikkatli bir şekilde gözlemlemek gerekecektir. Çünkü bazı çocuklar kendilerini iyi ifade edemeyebilir.