İçeriğe geç

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir Nasıl Anlaşılır?

  Damar tıkanıklığı en genel anlamda kollara, bacaklara ve iç organlara kan akışını sağlayan atardamarların kısmen ya da tamamen tıkanmasına denir. Tıp dilinde periferik arter hastalığı olarak ifade edilen bu hastalık, genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

  Vücudumuzdaki tüm sistemler, kan yoluyla beslenmekte, kan da damarlar aracılığı ile bedenimizin en uç kısımlarına kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle damar yolunda oluşacak sorunlar, tüm bedenimizi etkilemektedir.

  Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

  Damar yolu sorunları, kişiler tarafından genellikle son ana kadar fark edilemezler. Vücudun farklı noktalarında ortaya çıkabilen damar tıkanıklığı, oluştuğu bölgeye göre farklı belirtiler vermektedir.

  Kalp bölgesi damar tıkanıklığı: Kalp bölgesi damar tıkanıklıkları göğüs bölgesinde ağrı ve baskı, nefes darlığı, kalpte sıkışma ve sol kol bölgesinde ağrılar gibi durumlarla kendini belli eder.

  Beyin damarlarında tıkanıklık: Beyin damarlarında meydana gelen tıkanıklıklar, vücudun farklı bölgelerine etkileri ile hissedilmektedir.

  Aniden bayılma ve güçsüzlük, görme ve konuşma sorunları, baş dönmesi, bilincin kapanıp açılması ve yoğun baş ağrısı damar tıkanıklığının habercileridir.

  Kol ve bacak bölgelerinde damar tıkanıklıkları: Kol ve bacaklarda görülen halsizlik, uyuşmalar ve ani yere düşmeler, güç kayıpları, ağrı ve solgunluk bu bölgelerdeki damar tıkanıklığını işaret etmektedir.

  Damar tıkanıklığının nedenleri birçok farklı faktörün birleşmesidir. Özellikle yaşam tarzı bu rahatsızlıkta en büyük paya sahiptir.

  Sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam, sigara kullanımı ve aşırı kilolar ileri yaşlarla birlikte damar tıkanıklığına neden olabilir.

  Damar Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

  Damar tıkanıklığı geç fark edilebilen bir rahatsızlık olduğu için müdahaleler de duruma göre yapılmaktadır. Tıkanıklığa karşı yaşam biçiminde yapılacak temel değişiklikler en önemli koruyucu unsurdur.

  Başlangıç dönemindeki hastalık, düzenli spor, sağlam bir diyet ve sigardan uzak hayat biçimi ile tedavi edilebilir.

  İlerlemiş vakalarda ise hastanın durumuna göre ilaç ve cerrahi müdahaleler uzmanlar tarafından uygulanmaktadır.