İçeriğe geç

Evlilikte Ben Olma Meselesi Sorunu ve Çözümü

  Evliliğin selameti için benden geçip biz olma bilincine ulaşmanın önemini sık sık tekrarladık eski videolarımızda. Ancak biz olma bilincine ulaşmanın, kendimizi tamamen unutup eş yahut anne baba kimliği dışında tüm vasıflarımızı yok saymak olduğunu düşünüyorsak yanılırız.

  Çünkü pek çok ehil kişinin belirttiği gibi eşlerin her biri, “biz”i oluşturacak parçalardır ve parçalar ne kadar sağlıklı olursa “biz” de o kadar sağlıklı bir bütünlüğe kavuşacaktır.

  Evlilikte benlik, bencillik ile karıştırılabiliyor. Oysa “benlik” her insanın yaratılışından getirdiği özellikleri ile nevi şahsına münhasır oluşunu işaret eder.

  İnsanoğlu fabrikadan çıkmış tek örnek bir ürün değildir; dış görünüşlerimiz gibi huylarımız da her birimize özeldir ve bu, Allah Teala’nın yaratmasındaki zenginliği ve çeşitliliği görebilmeniz için müthiş bir vesiledir.

  Her insan farklı özelliklerde yaratıldığı gibi farklı beklenti, ilgi ve isteklerle de donanmıştır. Beklentilerimiz, kendini gerçekleştirme diye tanımlanan potansiyelini hayata geçirme, kendinden razı olma hali, ilgi duyduğumuz ve sevdiğimiz alanlarda üretim yapabilme gibi ihtiyaçlarımızın karşılanmasına yöneliktir.

  Sağlıklı bir benlik için insanın kendini gerçekleştirmeye götürecek meşgalelere sahip olması önemlidir.

  Kendine Zaman Ayırmanın Evliliğe Etkisi

  Eşini ve çocuklarını ihmal etmeden kendine zaman ayıran kişiler mutlu olmaya ve mutlu etmeye daha yatkındırlar. Kadın yahut erkek, tamamen aileye adanmış bir hayat yaşandığında ise zamanlar yorgunluklar oluşur ve bu yorgunluklar eş ve evlatlardan aşırı beklentiye girme gibi bir sonuç doğurabilir.

  Mutlulukla ilgili tüm umutların eşe, evlatlara endekslendiği bu bağımlı ilişkilerde aşırı beklentiler ve kontrol etme arzusu, karşı tarafı taşıyamayacağı bir yükün altına sokar.

  Kendine zaman ayırıp sevdiği işlerle meşgul olan kişiler ise önce iç dünyalarında sonra ilişkilerinde daha sağlıklı bir bakış açısına sahip olurlar. Uzmanlar, mutlu olduğu alanlarda faal olan kişilerin evlilik problemlerini büyütmemeye ve çözüm odaklı düşünmeye eğilimli olduğunu belirtirler. Çünkü ilgi duyduğu ve sevdiği işleri yapmanın tatmini kişileri olaylara pozitif yaklaşmaya yöneltir.

  İlgili oldukları alanlarda üretim yapan insanlar, kişiliklerini daha iyi analiz etme fırsatı yakalar; onları nelerin üzüp nelerin mutlu edeceğini, nerelerde eksik nerelerde iyi olduklarını daha net kestirebilirler.

  İyi ve kötü yönlerini bilinler evlilik erinde neyi doğru neyi yanlış yaptığını gerçekçi bir biçimde değerlendirebilirler. Bu da sorun tespiti ve çözüm bulma yoluna önemli katkılar sağlar.

  Aile haricinde kendi tercih ettiği konu üzerine mesai harcamak, kişileri eşlerinin de bu tarz ihtiyaçları olabileceğini hesaba katarak kişisel alana daha saygılı davranmaya yöneltir. Böylesi ilişkilerde eşler birbiri üzerine yük olmak yerine yan yana yürüyebilmeyi başarırlar.

  Eşlerin farklı alanlara duydukları ilgi onlara ailevi meseleler haricinde konuşma fırsatı da sağlar. Farklı ve yeni konular üzerinde konuşmak eşlere birbirinin farklı yönlerini, fikirlerini keşfetme imkanı tanır. Birbirinin keşfedilmemiş pek çok yönü ile tanışmak ise ilişkiye taze kan etkisi yapar.

  Mutluluğa Çağıran İşler

  Ailenin maişeti için düzenli olarak işe giden erkek, evin düzeni için hep aynı işleri yapan kadın bir rutin altında zaman zaman tükenme duygusu yaşayabilir. Eşlerin sevdikleri faaliyetlere yönelmeleri böylesi zamanlar için özellikle rutini kıran ve insana nefes aldıran boşluklar oluşturur.

  Kadın yahut erkek olalım, bizi her şeyden bağımsız mutlu eden meşgale neyse onu bulup hayatımıza dahil ettiğimizde kalbimizin, ruhumuzun odasına bir pencere açtığımızı ve oradan gelen rüzgarla ferahladığımızı görürüz.

  Hasılı kimimiz kendini kitaplarda bulur kimimiz ördüğü kazaklarda. Kimimiz hayır işleri için koşmakla mutlu olur kimimiz ilim edinmekle. Kimi spor yaparak nefes hisseder kimi resim yaptığında. Bazıların için yazmak kendini ifade etmenin bir aracıdır, bazıları için yemek yapmak.

  İlgi duyduğumuz, yapmak istediğimiz ama zaman yokluğundan ertelediğimiz ne varsa dünyamıza katalım. Özellikle eşimizle ve evlatlarımızla ilişkimizde bağımlılık geliştirmemek, hep aynı döngüdeymişiz gibi hissediyorsak bunu kırmak için hayırlı ve güzel uğraşlar edinmeyi deneyelim.

  Kaynak: SEMERKAND DERGİSİ