İçeriğe geç

Evliya Olmanın Belirtileri Nelerdir?

  Evliya olmanın belirtileri nelerdir? Evliyaların en belirgin vasfı bütün hallerinde sünnete uymalarıdır. Onlar Allah’ın emrettiği her şeyi eksiksiz olarak yapar ve yasakladıklarından da kaçınırlar. Az uyurlar, az yerler, az içerler ve az konuşurlar. Hatta ibadetleri daha iyi yapabilmek için bazı helalleri terk ederler. Yemek yemek, bir şeyler içmek ve konuşmak her ne kadar helal olsa da daha çok ibadete zaman ayırmak için uykularını kısarlar.

  İbadetlerde gaflete düşmemek için fazla yemek yemezler. Çünkü çok yemek insanı hantallaştırır ve ibadet yapması güçleştirir. Şeytan çok yemek ile kişiye gaflet tohumları saçar.

  Ezberlerinin kuvvetli olması ve daha iyi ilim öğrenebilmek için az içerler. Çünkü çok yemek çok su içmeyi gerektirir. Çok su içenin çok balgamı olur. Çok balgamı olanda unutkan olur. Hepsinin çözümünü de az yemek ve içmekte bulmuşlar.

  Onlar insan bedeninde ki en tehlikeli iki organdan birinin dil olduğunu bildiği için fazla konuşmazlar. Çünkü Peygamber Efendimiz ﷺ kişiye konuştuklarının kendisine günah olarak yeteceğini beyan etmiştir.

  Bu konu hakkında İmam Gazali afetül lisan adlı kitap yazmıştır. Günümüzde Semerkand yayınları tarafından dil belası olarak tercüme edilen bu kitapta baştan sona dilin afetleri yer almaktadır.

  İşte evliya nasıl anlaşılır sorusunun cevabını buraya kadar anlatılan bu dört şeyin tespiti ile öğrenebilirsiniz. Bu anlatılan şeyler kişinin ibadetlere olan şevkini artırmaktadır. Bu yüzden evliyalar kullar arasında Allah’a en çok ibadet eden kimselerdir.

  Çünkü onlar bu dünyaya gelme amaçlarının Allah’ın rızasını kazanmak olduklarını bilip, geçici bir dünya saadeti için değil ebedi olan ahiret mutluluğu için uğraşırlar.

  Peygamber Efendimizden bu yana gelen sahabeler, evliyalar, Allah dostları ve müçtehitler her zaman bu dört şeye büyük bir hassasiyet ile uymuşlardır. Çünkü bunların hepsini başta Alemlerin efendisi Hz. Muhammed ﷺ yapmış ve tavsiye etmiştir.

  Yazının başında da anlatıldığı gibi evliyalar her halinde sünnete uyarlar. İşte bu dört şey Peygamber Efendimizin ahlakı olduğu için ona tabi olanlar bu ahlak ile ahlaklanmışlardır.

  Evliya Olmanın Belirtileri Nelerdir Videolu Anlatım
  Allah Dostu Nedir Kime Denir Videolu Anlatım
  Allah Dostları İle İlgili Hadisler Videolu Anlatım
  Allah Dostlarının Özellikleri Nelerdir Videolu Anlatım