İçeriğe geç

Gafletsiz Vird Zikir Nasıl Çekilir?

  Gafletsiz vird nasıl çekilir? Gün içerisinde kişin aklına ne kadar Allah geliyorsa o kadar kişi virdini gafletsiz olarak çeker. Ama gün boyunca dünyalık ile uğraşan kişinin virdini gaflet ile çekmesi normaldir. Fakat gafletle de dahi olsa vird çekilmeli ve bırakılmamalıdır.

  Çünkü nefis hiç bir zaman zikir çekmeyi istemeyecektir. Onun için zorla çekmek lazımdır. Böylelikle zamanla o da alışacaktır. Bu alışma sürecinin evreleri bulunmakta olup en zoru ilk 30 gün sürecidir.

  Bu süreci aşan 4 ay kendini zorlamalı ve virde devam etmelidir. 4 aydan sonra en azından ilk günkünden daha rahat olacaktır. Sonrasında her geçen zaman zikrin tesirlerini yavaş yavaş görmeye başlayacaktır.

  Bu tesirleri merak ettiyseniz eğer zikrin faydaları nelerdir başlıklı yazımı okuyabilir sonrasında da zikir çekmenin fazileti nelerdir adlı yazıma geçebilir ve bu hususta detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

  Buraya kadar anlattıklarımıza göre gafletsiz vird çekebilmek için iki şey önemlidir. Birincisi gün içerisinde sürekli Allah’ı zikreder halde olmak. Örneğin yemek yerken, tuvalete girerken, çalışırken ve dinlenirken. (Yani kısacası her zaman)

  İkincisi kendimizi vird çekmeye zorlamalı ve gafletle dahi olsa virdimizi hiç bir zaman çekmemezlik yapmamalıyız. Eğer tek seferde çekmek zor geliyorsa virdinizi gün içerisinde üçe, dörde, beşe veya daha fazlaya bölebilirsiniz. Zaten büyükler bölerek çekmenin tek seferde çekmekten daha faziletli olduğunu söylemişlerdir.

  Bunların dışında helal yemek, yalan söylememek, gıybet, dedikodu vb. büyük küçük her türlü günahtan kaçınmak gereklidir. Özellikle haram yemenin ve haram işlemenin gafletsiz vird çekememek üzerinde büyük etkisi vardır.

  Bu yüzden kişi zaman zaman kendini gözden geçirmeli ve bu anlattığım hususların kendisinde olup olmadığını kontrol etmelidir. Bu kontrolü de ahlak ve alışkanlık haline getirip sürekli yapması gereklidir.

  Çünkü insan çokça hata yaptığı gibi çokça tövbe etmesini de bilmelidir. Nitekim Efendimiz ﷺ günde 70 kez tövbe ettiğini ve sıkça edilmesi gerektiğini de tavsiye etmiştir.

  Son olarak vird çekerken başka şeyleri düşünmemizde gafletsiz çekmemizi engelliyor olabilir. Bu sebeple vird çekerken ne düşünmeliyiz başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Böylelikle inşallah gereksiz düşüncelerden kurtulur ve gafletsiz bir şekilde vird çekebilirsiniz.

  Gafletsiz Vird Zikir Nasıl Çekilir?