İçeriğe geç

Zikir Çekmenin Fazileti Nelerdir?

  Zikir çekmenin fazileti nelerdir? Zikir, kişinin kalbini gereksiz sevgi ve muhabbetlerden uzaklaştırır. Allah Teala sevgisini zikir çeken kulana fazilet olarak ihsan eder. Tüm güzel ve sevilen sıfatlar zikrin fazileti ile kişinin kalbine yerleşir, karakterini güzelleştirir. Bu da Allah’a ulaşmasına vesile olur.

  Bundan dolayı zikir çekmek İslami kaynaklarda sıkça teşvik edilmiş ve başta Peygamber Efendimiz ﷺ olmak üzere tüm sahabe ve Allah dostları tarafından yapılmış ve yapılması tavsiye edilmiştir.

  Zikir bir müminin en dikkat etmesi gereken ibadetidir. Hatta alimler en önemli amelin zikir, en büyük zikrin de namaz olduğunu söylemişlerdir.

  Şimdi konumuz zikrin fazileti ama zikrin bir çok çeşidi bulunmakta ve her zikrin farklı farklı faziletleri bulunmaktadır. Bu sebeple öncelikle zikir çeşitleri nelerdir başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

  Örnek namaz kılmak insanı hidayete erdirir, kötülüklerden uzaklaştırır ve doğru yolu bulmasına vesile olur. Kuran okumak ki ‘bu da bir zikir çeşididir’ kişinin aklını ve gönlünü açıp temizler. Özellikle sürekli Kuran okuma zikriyle uğraşan insanların anlama ve ezberleme kabiliyeti daha yüksek olur.

  Bunların dışında zikrin faziletleri olarak elbette manevi faydalar da bulunmaktadır. Zaten maneviyat deyince insanın aklına manevi terbiye yani nefis terbiyesi gelir ki bunun temeli de zikir çekmek ile olur.

  Zaten Allah dostları zikir çekmenin en büyük faziletini nefsi terbiye etmesini, iblisi uzaklaştırmasını ve kişiyi Allah’a yakınlaştırmasını olarak söylerler.

  Çünkü tasavvuf her şeyden önce kalbe odaklanmakta ve bu organın temizlenmesi için rehber görevi görmektedir. Bu bağlamda kalbin temizlenmesine en büyük katkıda bulunan daha doğrusu en çok yardımcı olan zikir çekmenin verdiği faziletlerdir.

  Bu sebepler büyükler zikirsiz kalbi ölü bir kalbe benzetmiştir. Çünkü İslami kaynaklardan yazan yüzlerce zikrin faziletleri, artık yapılması zorunlu bir ibadete çevirmiştir. Nasıl ki beden için yemek lüzumi bir ihtiyaçtır. Zikir çekmekte ruh için zorunlu bir ihtiyaçtır.

  Bunların dışından zikir çekmenin maddi manevi bir çok faydaları da bulunmaktadır. Bunların hepsini temel olarak 15 başlık altında toplayıp zikrin faydaları nelerdir adlı yazımda hepsini ayrıntılı bir şekilde anlattım, okumanızı tavsiye ederim.

  Zikir Çekmenin Fazileti Nelerdir?