İçeriğe geç

Gardırop Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

  Bazı mobilyalar vardır, sizinle seneler boyu yaşar. Bunun sebebi ya sağlamlığıdır ya güzelliği ya da büyüklüğü. Evet, yanlış okumadınız. Bazı mobilyalara sadece çok büyük parçalar olduğu için senelerce tahammül ederiz. Değiştirmek bir hayli maliyetli ya da yorucu olacağından bu işi sürekli erteleriz. İşte gardıroplar da bu mobilyalardandır. Bir evin olmazsa olmazı, en önemli ve toplayıcı parçalarından biridir. Hal böyle olunca seçimi de hayli önem taşır.

  İlk Kural Alanı Tanımak

  Hepimiz dekorasyon dergilerinde rastladığımız o geniş ve aydınlık giyinme odalarından isteriz. Ama gerçekler çoğu zaman böyle olmaz. Birçok evde oda sayısı, bir giyinme odasına sahip olmamıza izin vermez. Sonradan pişmanlık yaşamamak adına gardırop seçerken yapmamız gereken ilk şey, alanımızı tanımak olmalı. Düz duvarlardan oluşan geniş bir odaya sahipseniz, yapacağınız şey geniş ve büyük, yekpare bir gardırop almak ya da alanı tamamen kaplayacak ölçüde bir dolap yaptırmak olabilir.

  Alanları Değerlendirmek İçin Gömme Dolaplar

  Duvarlarda girintiler ve kuytu köşeler varsa, bu kısımları değerlendirip ray sistemleri ve raflarla kendi dolabınızı kurmayı düşünebilirsiniz. Ölü alanları değerlendirecek gömme dolaplar yapmak, düşük metrekarelerde bile giyinme odası oluşturma imkanı sunar.

  Köşe dolaplar hem geniş alanlar, hem de dar alanlar için tercih edilebilir. Bu seçimde kararınızı belirleyecek olan, odanın genişliği değil taşınma ihtimalidir. Çünkü köşe dolapları bir başka eve tastamam yerleştirmek zordur.

  Küçük Alanları Genişleten Sürgülü Kapılar

  Gelelim dolap kapaklarına, seçeneklerimiz sürgülü ya da menteşeli kapaklar. Çoğu zaman zevkimize kalmış bir seçim olsa da kapaklar da alan genişliğine göre seçilebilir, hatta seçilmelidir. Dar alanlarda sürgülü kapaklar tercih sebebidir, dolap kapağını tam açabilmek hepimiz için önemlidir. Yalnız sürgülü kapaklar çabuk bozulabildiğinden, bu tercihte kaliteli malzeme kullanmaya gayret etmek elzemdir.

  Giysilerinizin İhtiyacına Özel Tercihler

  Gardırobunuzun iç tasarımı size özel olmalı. Özel tasarım bir dolap yaptırıyorsanız, isteklerinizi mobilyacıya net bir şekilde iletmeniz, çizimi ona göre yaptırmanız çok önemli. Kıyafetlerinizin genel uzunlukları, kazak raflarının sayısı, çekmece büyüklükleri; iki kişilik bir gardırop planlıyorsanız, hangi tarafın kime ait olduğu ve aralarında olmasını istediğiniz farklar, bunların hepsi kişisel tercihinize göre düzenlenecektir.

  Eğer standart dolaplar arasından bir seçim yapacaksanız, çok fazla seçenek görmek işinizi kolaylaştırır. Farklı tasarımlar kafa karışıklığına sebep olmaktan ziyade doğru kararı vermenizi sağlar. Her tasarımda hayalinizde giysilerinizi farklı bir planla yerleştirip, en az kıyafeti açıkta bırakan gardırobu seçebilirsiniz.