İçeriğe geç

Göz Seğirmesi Neden Olur Ne İyi Gelir?

  Göz seğirmesi, gözlerde istemsiz şekilde oluşan hareketlere denir. Bunun nedeni birçok şey olarak sıralanabilir. Gözlerde seğirmenin meydana gelmesi, göz kaslarının spazm geçirmesidir. Göz seğirmesi neden olur baktığımızda, özellikle yoğun şekilde göz odaklı çalışmak, fazla kafein tüketmek, göz yorgunluğu, yetersiz uyku, kuru ve tahriş olan gözler, bazı maddeler ve ilaçlar ve stres gibi etkenlerle meydana çıkabiliyor. Göz seğirmesini önlemek için yapılacak birçok şey bulunur. Bunlardan biri de dinlenmedir. Üstelik ılık çay torbaları ve soğuk kompres yapılabilir. Bunun dışında uzun süreli seğirmelerde mutlaka doktorla görüşülmelidir.

  Göz Seğirmesine Ne İyi Gelir?

  Göz seğirmesi, altında yatan nedenlere göre değerlendiremeye alınır ve ona göre tedavi uygulanır. Bazı ilaçlarla tedavi edilmesi sağlanır, duruma göre cerrahi tedavi uygulanır. Göz seğirmesine ne iyi gelir baktığımızda öncelikle çeşitli göz damlaları ve ilaçlarla tedavi edilerek kasların gevşetilir. Stres tarzında durumların oluşmasında antidepresan ilaçlar reçete edilebilir. Yapılan tüm bu tedaviler sonuç vermezse ve göz seğirmesi sürekli devam ederse hayatı olumsuz etkiler.

  Sağ Göz Seğirmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

  Göz seğirmesi, genellikle her iki gözde olmaz. Ya sağ gözde ya da sol gözde meydana gelir. Bu noktada en sık sorulan sağ göz seğirmesi hangi hastalığın belirtisidir baktığımızda öncelikle gizli hipermetrop, astigmat veya miyop olabilir. Bu durum sol göz içinde geçerlidir. Bu nedenle eğer sık tekrarlanıyorsa mutlaka doktorla görüşmeniz gerekir. Göz seğirmesinde, kişilerin kendisi de bazı uygulamalar yaparak engel olabilir. Fakat dinlenme ile geçmiyorsa mutlaka doktor ile görüşülmelidir.

  Göz Seğirmesi Nasıl Geçer Evde

  Göz seğirmesi için ilk olarak dinlenebilirsiniz. Bunun dışında belli aralıklarla gözleri hareketlendirerek egzersiz uygulanabilir. Göz seğirmesi nasıl geçer evde yapılacak tedaviler arasında, göz kaslarını çalıştırmak, soğuk veya sıcak kompres yapmak, ılık çay poşetleri kullanmak gibi durumlarda rahatlama sağlanır. Göz seğirmeleri, genel olarak çok sorun olmayacak durumlarda görülür. Fakat nadir olarak bazı göz hastalıklarıyla alakalı olabiliyor. Uzun süre devam etmesi halinde mutlaka bir göz hekimine gidilmesi önerilir.