İçeriğe geç

Hatay Neden Önemli? Hatay’ın Özellikleri Nelerdir?

  Hatay, Anadolu bölgesinin en eski yerleşim merkezleri arasındadır. Tarihi M.Ö 100 binlere kadar uzanır. Elde edilen tüm buluntular, bölgenin neolotik, orta paleolitik, kalkolit dönemde ve tunç çağında yaygın bir yerleşim yeri olarak kullanıldığını gösterir. Catalhöyük, Tel Tainat, Tel Cüdeyde gibi birçok yerleşim yerleri tespit edilmiştir. Mimari kalıntılarda oldukça fazladır.

  Bu noktada Hatay neden önemli baktığımızda Osmanlı döneminde, Anadolu’nun bir parçası olarak görüldüğünden dolayı, hem idari bütünlük veya coğrafi bölge olarak tanır. Bu nedenle önemli bir konumdadır. Türkiye, Hatay da toprak bütünlüğünün teminatı olarak görmüştür ve bir anlamda grantör devlet sıfatı elde edilmiştir. Bu nedenle 1937 Antlaşmaları, Hatay meselesinin çözümünde önemli bir aşamadır.

  Hatay’ın Özellikleri Nelerdir?

  Hatay’ın özellikleri nelerdir genel olarak, Hatay, ülkenin güneyinde konumlanan ve özellikle şekliyle en dikkat çeken yerler arasındadır. Hatay, mükemmel doğası, çok çeşitli kültürü ve zengin tarihiyle en önemli turistik yerlerden biri. Bunun dışında Hitit dönemine ait birçok bulgular da ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, görkemli bir müzede inşa edilmiştir.

  Hatay’ın en önemli özelliklerinden biri medeniyetler beşiği olmasıdır. Bölgede, tarih boyunca farklı mezhep ve dinleri barındırmıştır ve bu özelliği yapılarına da yansıtmıştır. Vatikan tarafından haç yeri ilan edilen, aynı zamanda dünyanın ilk kiliselerinden biri olarak görülen St. Pierre Kilisesi, Aziz Simon Manastırı, Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi gibi birçok kilise bulunuyor. Aynı zamanda Habibi Neccar ve Sarimiye Cam de şehrin en önemli yerlerinden biridir.

  Hatay’ın Stratejik Önemi

  Hatay, geniş liman sahasına sahiptir ve Akdeniz bölgesinin kuzeydoğu bölgesinde önemli bir stratejik konumdadır. Bu nedenle Hatay’ın stratejik önemi Türkiye için oldukça fazladır. Hatay, Ortadoğu’nun yanı sıra Güneydoğu Anadolu ve Güney bölgelerine de hizmet sağlıyor.

  Genel olarak baktığımızda Hatay, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden ve ülkedeki insanların mutluluk ve refah içinde yaşadıkları ‘’Barış simgesi’’ bir kenttir. Hem tarifi hem coğrafi açıdan en önemli şehirlerden biri olarak Hatay gösteriliyor.