İçeriğe geç

İnternetten Market Alışverişi Nasıl Yapılır?

  Market alışverişi yapmak her ne kadar bazılarımıza zevkli gelse de çoğunluklu yorucu olabiliyor. Bu nedenle online ortamdan yapmak hem enerji tasarrufu sağlamakta hem de maddi olarak daha uyguna gelebilmektedir. Bu nedenle bu yazımızda size 11 adımda internetten market alışverişi nasıl yapılır anlatacağız, inşallah faydalı olur.

  1. Bölgenizde size hizmet verecek marketleri bulmak için ister fiziksel olarak marketlere sorarak evlere hizmet verip vermediklerini öğrenebilir. İsterseniz bütün marketlerin buluştuğu mobil uygulama servis sağlayıcıları sayesinde size en yakın hizmet veren marketleri tespit edebilirsiniz. Trendyol Yemek, Hepsiexpress, Getir, Yemek Sepeti, İstegelsin vb. gibi. Bunların arasında kendinizce karşılaştırma yaparak en beğendiğinizi tercih edebilirsiniz.
  2. Tercih ettiğiniz uygulamayı telefonunuzdaki uygulama mağazasında aratarak bulun ve indirin. Dilerseniz bilgisayardan web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz. Tercih size kalmış ister mobilden ister bilgisayardan siparişlerinizi verebilirsiniz.
  3. 1. maddede örnek olarak verdiğimiz markalardan dilediğinizin uygulamasına veya web sitesine girdikten sonra aramak istediğiniz yazarak alışverişe başlayabilir veya yakınınızda sevdiğiniz / tercih ettiğiniz marketi seçerek alışverişe başlayabilirsiniz.
  4. Kendinize bir alışveriş listesi hazırlayın. Sonra bu ürünlerin hepsinin tercih ettiğiniz markette olup olmadığını kontrol edin. Olanları sepete ekleyin olmayanları ise başka marketlerde arayın.
  5. Alışverişinizi bitirdiğinizi fark ettiğinizde ödeme ekranına gitmek için sepet düğmesine tıklayarak sepetin tamamla / ödeme ekranına geç gibi yazan tuşa tıklayarak ödeme kısmına geçin.
  6. Alışveriş yapmak istediğiniz uygulamada hesabınız yoksa hesabınızı oluşturun. Kişisel bilgilerinizi, telefon numaranızı ve ev adresinizi açık, net ve doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olun.
  7. Ödeme türünüzü belirleyin. Bu uygulamadan uygulamaya farklılık gösterse de genel seçenekler şöyledir: Banka kartı veya kredi kartı ile ödeme, kapıda ödeme, yemek kartı ile ödeme, havale ve eft ile ödeme, uygulamanın kendi cüzdan bakiyesi ile ödeme.
  8. Ödeme türünüzü belirledikten sonra sipariş ver gibi bir tuşa tıklayarak siparişinizi onaylayın ve arkanıza yaslanın.
  9. Telefondan canlı olarak siparişinizin nerde olduğunu ve ne kadar sürede teslim edileceğini takip edebilirsiniz.
  10. Sipariş kapınıza geldiğinde telefonunuza bildirim gelecektir. Bildirim gelince kapıyı açın ve temassız olarak siparişinizi teslim alın. Eğer kapıda ödeme seçeneği ile ödeme yöntemi belirlediyseniz ödemenizi yapın ve siparişinizi öyle alın.
  11. Gelen ürünlerinizi kontrol edin, eksik varsa bunu bildirin yoksa sipariş hakkındaki yorumlarınızı ilgili yere yazmayı ve sizin gibi sipariş vermek isteyenlerle paylaşmayı unutmayın. Hayırlı uğurlu olsun…