İçeriğe geç

Online Alışveriş Nasıl Yapılır?

  Alışveriş merkezine gitmek size eskisi kadar eğlenceli gelmiyorsa veya en baştan beri fiziksel alışverişten hoşlanmıyorsanız online alışveriş tam size göre. İşte bu yazı da 13 adımda online alışveriş nasıl yapılır maddeler halinde anlatacağız. İnşallah faydalı olur.

  1. Almak istediğiniz ürünü başlangıçta Google’a yazarak başlayabilirsiniz. Her işte olduğu gibi alışveriş yapmak istediğiniz konuda da Google’a danışabilirsiniz.
  2. İkinci olarak Google’da aramak yerine sevdiğiniz bir e-ticaret sitesinin arama çubuğunu da kullanabilirsiniz. Örneğin, Trendyol, Hepsiburada, Amazon, N11, Çiçeksepeti vb.
  3. Her e-ticaret sitesinin kendine özgü özellikleri ve avantajları vardır. Genel olarak ülkemizde bir şey online alışveriş yapmak istediğinizde Trendyol veya Hepsiburada tercih etmenizi öneririm. Ağırlıkla Yurtdışından alışveriş yapıyorsanız Amazon’u tercih edebilirsiniz. Kitap alacaksanız Kitapyurdu ve D&R tercih edebilir çiçek vb. hediyelik alacaksanız Çiçeksepeti’ne girebilirsiniz.
  4. Hangi siteden ne alacağınıza karar verdikten sonra ürününüzü satan satıcıları karşılaştırın.
  5. Satıcının satış puanına ve yorumlarına bakın. Ayrıca ürünün satış puanına ve incelemelerine bakın. Kargo bedellerini de kontrol ederek fiyat performans analizinizi tamamlayın.
  6. Almak istediğiniz ürünü veya ürünleri bulduktan sonra sepete ekleyin.
  7. Beğendiğiniz bir ürünü şimdi değil de sonra almak istiyorsanız beğen-favorilere ekle gibi düğmeler aracılığıyla arşivinize kaydedin.
  8. Alışverişinizi tamamladığınızı düşünüyorsanız sepeti tamamla, ödemeye geçe gibi tuşlar yardımıyla ödeme ekranına geçebilirsiniz.
  9. Ödeme ekranından tercih ettiğiniz ödeme şeklini belirtin. Kapıda ödeme, banka ve kredi kartı ile ödeme, havale eft ile ödeme vb. gibi…
  10. Siparişiniz onaylandı kısmına eriştiğinizden emin olun ve kargonuzun belirtilen tarihten gelmesini bekleyin.
  11. Gelen kargonuzu kontrol edin bir eksik veya arıza varsa bunu şikayet edin.
  12. Kargonuzda bir eksik arıza yoksa, hızlı geldi yavaş geldi, normal geldi gibi kargonuzu puanlayın.
  13. Ürününüzü kontrol ederek iyi, kötü veya çok iyi gibi yıldız derecelendirmelerinde bulunun. Dilerseniz yazılı olarak yorum yazabilir veya ürününüzü çekip sizin gibi almayı düşünen insanlar paylaşabilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun.