İçeriğe geç

Kadın Hangi Durumlarda Mehir Alamaz?

  Günümüzde modern çağın gelmesi ve insanların değişmesi ile beraber artık mehir konusuna çokta önem verilmiyor. Lakin mehir Allah Teala tarafından emredilmekte olup farzdır. Tabi farz olması mehir olmazsa kişinin nikahı ve evliliği geçerli olmaz mı sorularını akla geliyor?

  İslami kurallara göre mehir her ne kadar farz olsa da nikah esnasında unutulmuş, konuşulmamış ve benzeri mehir yapılmamış ise yine de nikah geçerli olur. Ama dinen bir eksiklik olmakla beraber nikah olur.

  Çiftler karı koca olur ve cinsi münasebete girebilirler lakin mehir olmazsa noksanlık olur. Daha sonradan çiftler bu mehir noksanlığını gidermelidir. Çünkü Allah Teala emretmiş ve Peygamber Efendimiz ﷺ zamanından bu zamana kadar sahabeler, alimler ve allah dostları tarafından yapılmıştır ve yapılmaları tavsiye edilmiştir.

  Mehir eşler tarafından nikah akdi zamanında konuşulur ve belir bir zamanda verilir. Bu mehir kadının hakkıdır ve kadın bu mehir hakkını istediği gibi kullanabilir. Fakat bazı durumlarda kadın bu mehir hakkını kaybeder ve alamaz.

  Yani mehir hakkı ondan düşer ve artık eşi üzerinde hiç bir mehir alma hakkı kalmaz. İşte mehir hakkı ne zaman düşer ve erkek ne zaman eşine mehir vermekten muaf olur bu makalede bu soruların cevabını vereceğiz.

  Çünkü özellikle son dönemlerde artan boşanmalardan dolayı insanlar mehir hakkında sıkça boşandık niye mehir vereyim vb. tarzında iddialarda bulunmaktadır. Peki bunun gerçeği ne? Kadın boşanınca mehir hakkı ondan düşer mi yoksa boşansa da erkek kadına mehir verme zorunluluğu var mıdır?

  Kadın hangi durumlarda mahir alamaz? Cinsî ilişki ve sahih halvetten önce boşama dışında, kadın tarafından bir sebeple ayrılık meydana gelirse mehir düşer. Örneğin, kadın dengi olmayan biriyle evlendiğinde velisinin itirazı üzerine hâkimin evlenmeyi feshetmesi durumunda mehir düşer, kadına hiçbir şey ödenmez.

  Bu sorunun cevabını öğrendiğinize göre mehir hakkında merak edilen başka bir konu olan mehir miktarı kaç gram altın başlıklı makalemi okumanızı tavsiye ederim. Buraya tıklayarak makalemi okumaya başlayabilir ve mehir miktarı en az ve en fazla ne kadar öğrenebilirsiniz.

  Kadın Hangi Durumlarda Mehir Alamaz?