İçeriğe geç

Kimlerle Evlenmek Haram?

  Kimlerle evlenmek haram? Anneler, kızlar, kız kardeşler, halalar, teyzeler, erkek kardeşinin kızları kız kardeşinin kızları ile evlenmek haramdır. Kadına göre, babası, dedeleri, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek ve kız kardeşlerinin çocukları yani yeğenleri, amcaları ve dayıları evlenme yasağı olan kişiler kısmına girer.

  Bunlarla evlenmek hiç bir zaman helal olmaz. Kayınvalideler, üvey kızlar, gelinler ve üvey anneler ile evlenmekte haramdır fakat bunlar evlenmeden dolayı sonradan haram olan kadınlar arasında yer alır.

  Evlenilmesi haram olan kimseler, devamlı ve geçici olarak iki kısımdan oluşur. Bunlar yedi tane olup ilki kişinin annesi ile evlenmesinin haram olmasıdır. Anne ile evlenmek haram olduğu gibi, ayriyeten annesinin annesi ve babasının annesi ile evlenmekte haramdır.

  Annelerden sonra ise kızlar gelmektedir. Bir kimse kendi kızı ile evlenemez. Bunun hükmü haramdır. Bununla beraber kızının kızları varsa onlar ile de evlenemez. Sadece kızının değil oğlunun kızları da varsa onlar ile de evlenmesi haramdır.

  Bir erkek kız kardeşleri ile de evlenemez. Tek anne babadan veya anne bir baba bir gibi ayrımlar olmaksızın her durumlarda erkeğin kız kardeşi ile evlenmesi haram kılınmıştır.

  Erkekler için evlenilmesi yasak olan kimseler olarak dördüncü sırada halalar gelmektedir. Erkeğin halası ile evlenmesi ona haramdır. Erkek hiç bir halası ile evlenemez. Sadece kendi halaları da değil varsa babasının veya dedesinin halaları da ona evlenmek haramdır. Aynı durum annesinin ve ninelerinin halaları için de geçerli olup istisnasız haramdır.

  Teyzelerde halalar gibi evlenilmesi haram olan kişiler arasında yer almakta olup kişinin babasının teyzeleri de annesinin teyzeleri de halalar gibi evlenilmesi haramdır.

  Son olarak erkeğe erkek kardeşinin kızları ile ve varsa kız kardeşinin kızları ile de evlenmesi haramdır.

  Kadının evlenmesi haram olan kişileri makalenin başında anlattık. Ayriyeten şunları ekleyelim not olarak akılda kalsın. Bir kadın için eşinin dayısı ve amcası ile her hangi bir mahremiyeti yoktur. Yani İslam’a göre kadının bunlar ile evlenmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Bu sebeple eşinin dayısı ve amcasının yanında normal bir yabancının yanındaymış gibi tesettüre bürünmesi gereklidir.

  Kimlerle evlenmek haram bu makaleyi okuyarak öğrendiğine göre bir sonraki konu olan İslamda evlilik teklifi var mı başlıklı makaleyi okumaya buraya tıklayarak başlayabilirsin.

  Kimlerle Evlenmek Haram?