İçeriğe geç

Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

    Ders çalışmak başarı getirir fakat çoğumuz için çok zor bir eylemdir çünkü süreklilik gerektirir. Ders çalışmak başarmanın ilk adımıdır ders çalışmadan hiç kimse ders konusunda başarıya ulaşamaz çünkü dersin başarısı bilgi sahibi olmaktır bilgi sahibi olmakta ancak çalışarak çabalayarak olan bir durumdur. Hiç kimse çalışmadan çabalamadan bir yere ulaşamaz.

    Nasıl verimli ders çalışılır buna gelecek olursak ders çalışmak ince bir iştir ve süreklilik gerektirir bir gün çalışıp diğer gün yatılırsa hiçbir şekilde verim alınamaz hatta ve hatta geriye düşülür. Verimli ders çalışmanın birinci kuralı bir program hazırlamaktır ve birinci kural kadar önemli olan bir diğer kural ise bu hazırlanılan programa uyulmaktadır. Başarıyı damlaların gücü değil, sürekliliğidir.

    Verimli ders çalışmak için bu programı hazırlamak çok önemlidir bu programı hazırlarken ilk dikkat edilecek şey ise saat kavramıdır saate çok dikkat edilmelidir. Program hazırlanırken asla geç bir saat seçilmemelidir sabah erken kalkılıp bu program hazırlanılmalı ve aynı zamanda erken bir şekilde bu programa uyulmalıdır. Bu programın verimli olabilmesi için başarıya ulaşana kadar her zaman bunun peşinden gidilmesidir. Program kadar önemli olan bir şey de doğru çalışma yöntemidir saatlerce dersin başına oturup kalkmamak çok yanlış bir yöntemdir asla verimli olmaz.

    Bu yüzden verimli olabilmesi için dinlenmek doğru konuya odaklanmak çok önemlidir. Dinlenme yaparken sosyal medya kullanılmamalıdır aksi takdirde zaman kaybettirir ve dersten uzaklaştırır. Düzenli ders çalışılırken düzenli de dinlenmek gerekir ki çalışılan ders verimli bir hal alsın.

    Sonuç olarak verimli ders çalışmak program düzenden geçer başarmış insanlara sınavları yüksek puanla kazanmış insanlara sorulduğunda da herkes bu kelimeyi kullanır kesinlikle düzen ve doğru saat önemlidir.