İçeriğe geç

Saç Beyazlaması Neden Olur?

    Beyaz saçlar çoğu insanın başına gelmesini istemediği şeylerden biridir. Özellikle genç yaştaki kişiler bur durumu hiç ama hiç istemez. Bazı insanların korkulu rüyasıdır. Hatta saçı beyazlayanlar genelde çok yıprandıklarını, hayatın onlar için zor geçtiğini söylerler. Halk arasında genelde beyaz saç çıkarsa çekme gibi tabirler de kullanılır. Gelelim bu işin bilimsel olarak kanıtları nelerdir? Uzmanlar neler diyor bu konuda? Saç beyazlaması vücudumuzdaki bir pigment tarafından olur. Çünkü vücudumuz bir döngü halindedir. Zamanla saça rengini veren pigmentteki eksiklik nedeniyle fonksiyonunu yitirebiliyor.

    Bazı insanlarda beyazlar çok çabuk çıkarken bazılarında çok geç çıkıyor. Buna neden olan da genetik faktörler olabilir. Genelde ailede beyazlık varsa bu bizde de olacağı anlamına geliyor. Bazen bunu hızlandıran nedenler de olabiliyor. Mesela ağır yaşam koşulları, stresli yaşam, kullandığımız ürünler de etkiliyor. Vücut yaşlandıkça beyazlama da beraberinde geliyor. Ne kadar erken yaşlanırsa da o kadar erken saçlar beyazlamaya başlıyor.

    Vücudun yaşlanması bazen yaşımızla alakalı olmayabilir. Kıla rengini veren pigmentlerin etkisi zayıflarsa saçlar beyazlamaya başlar. Saçı boyamak da saçın gücünü azaltır. Ne kadar erken boyanmaya başlarsa o kadar erken saçın gücü azalır ve beyazlar ortaya çıkar. Sabunla yıkamak ya da şampuanla yıkamak arasında aslında fark yoktur.

    Önemli olan kullanılan ürünün pH seviyesidir. Özellikle saçlarımız için kullandığımız ürünlere, bu ürünlerin içeriğine çok çok dikkat etmek gerekir. Peki gelelim saç beyazlamasının önüne geçebilir miyiz sorusuna. Bazı uzmanlar bunun için kürler öneriyor. Bir tanesini sizlere aktarmak istiyorum. Patatesi kabuklarını bir buçuk litre suyun içerisine koyuyoruz. Patatesi kabuklarını kaynatıyoruz.15 dk. kaynatıp 15 dk. demliyoruz. Bu işlemde suyun süzüyoruz. Bu tarifi saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bunu yirmi gün deneme sonucunda işe yaradığını göreceğiz.