İçeriğe geç

Tarih Öğrenmek Neden Önemlidir?

  Tarih öğrenmek, insanların ve kitlelerinin nasıl davranış sergilediklerini anlamasına yardımcı olur. Geçmişin tecrübelerinden yararlanarak geleceği dizayn etmemize tarih olanak sağlar.

  Özetle geçmişi bilmeden herhangi bir gelecek planı yapamayız. İşte burada tarih devreye girer. Tarih, toplumların düşünce tarzını öğrenmemize ve yarınlar için çıkarım yapmamıza yardımcı olur.

  Tarih bizlere nedensonuç ilişkisini mükemmel bir şekilde sunar. Tarihi değişimlerin başında hep bir neden ve o nedenin doğrultusunda yaşanan sonuçlar vardır.

  Bu nedenler ve sonuçlar birikerek bize tecrübe denilen kavramı sunar. Tecrübe kelimesi neden sonuç kavramından türemiştir.

  Tarih öğrenmek şu anki hayatımızı şekillendirir. Geçmişin izlerini analiz edip daha iyi bir yol seçme eylemi bugün için tamamı ile bize aittir. Geçmişi değiştiremeyiz tabii ki tarihi de. Sadece elimizde bugün ve yarınlar var. Bugünü ve yarını istediğimiz biçimde şekillendirmek tam da tarihin görevidir.

  Tarih benliğimizi bulmamıza yardımcı olur. Birçok farklı ırktan, dinden ve milletten insanlar çeşitli ülkelerde yaşıyorlar. Çoğu asıl milletini bilmeden körü körüne yaşıyor veya yaşattırılıyor. Kimliğimize bir açıklık getirmek tarihin görevidir. Tarih milletleri kavramımıza ve hâkim olmamıza yardımcı olur.

  Tarih öğrenmek bizlere analiz yapmaya ve farklı bakış açılarıyla olaylara bakmamıza vesile olur. Tarih, kanıtlar ile hareket ederek insanlara yorum kabiliyeti katar.

  Özet olarak söylememiz gerekirse tarih öğrenimi bizlere bilinçli bir vatandaş olmayı, siyasi ve toplumsal ayrımı kolay yapmayı, ikna ve yorum kabiliyetimizi geliştirmeyi son olarak da yarınlarımızı planlamayı en mükemmel biçimiyle bizlere sunar.