İçeriğe geç

Tavşan Eti Helal Mi Haram Mı?

  Tavşan eti her ne kadar günümüzde aktif bir şekilde tüketiliyor olmasa da eski zamanda atalarımız tavşan eti yerlerdi. Zaten eski zamanda avcılık bir meslek olduğu için ormanda yaşayan canlılar ne varsa avlanır, usulüne göre boğazlanır, kesilir, pişirilir ve yenirdi.

  Günümüzde ise avcılığın bitmesi ve artık bu tip mesleklerin kalmamış olmasıyla artık sadece yerel veya online ortamda ihtiyaçlarımızı satın alarak temin ediyoruz. Y-Z kuşağı böyle böyle artık tavşan etinden uzaklaşmaya başladı.

  Çünkü her ne kadar ormanda bulunan bir canlı olsa da pazar da bulunmadığı için artık unutuldu. Şu an internette bir gıda alışveriş sitesine girdiğimiz zaman et, tavuk, balık vb. ürünleri satılırken tavşan etinin satılmadığı veya çok nadir yerlerde bulunduğu fark edebiliriz.

  Tavşan etinin böyle hiçbir yerde olmaması akıllarda yasaklandı mı yoksa dinimizce yemek caiz değil mi gibi sorulara yol açıyor. Böyle bir durumda İslami kaynak kitaplarına bakarsak tavşan etinin yenilmesinde bir beis olmadığını görebiliriz.

  Zaten atalarımızın da yemesinin genel olarak bir fikir uyandırsa da bizde kesin olarak kaynaklara baktığımızda tavşan eti yemenin helal olduğunu ve herhangi bir sakınca olmadığını görebiliriz.

  Zamanımızda tavşan etinin meşhur olmaması ve kasaplarda tavşan etinin bulunup satılmaması caiz olmadığına ve haram olduğuna işaret değildir. Bilakis her ne kadar günlük hayatta sıkça kullanılmasa da tavşan eti helaldir ve yenilmesi caizdir. Tabii ki her hayvan da olduğu üzere İslami şartlara göre kesilip, pişirilmesi vb. gereklidir.

  Diğer türlü İslami usullere ters düşecek bir şekilde bir hayvanın kesilmesi, o hayvanı mundar edebilir ve caiz olmasını ifsad edebilir. Bu sebeple zamanımızda bir yerden et alacağımız zaman İslami usullere göre kesim yapıyor mı araştırmak lazım. Gerekli araştırmalarımızı yaptıktan sonra güvendiğimiz yerlerden et alışverişimizi yapmamız gereklidir.

  Aksi takdirde haram yemiş oluruz ve bu sebeple zamanla manevi hayatımız zarar görmeye, bitmeye, tükenmeye başlar. Kişinin manevi hayatı en çok yediği helal olmayan yiyecekler ile zarar gördüğünden artık namazların kılınması zor gelmeye başlar.

  Kişi haramlar ile beslendiğinde artık vücudu tamamen haram ile dolup taşmış olur. Böyle bir vücut Allah’ı Teala zikretmekten gafil olur ve ona karşı ibadette güçlük çeker. Allah Teala bizleri helal yemeyi nasip etsin ve haramlardan muhafaza etsin, amin.