İçeriğe geç

Toplumsal Kurallar Neden Önemlidir?

  İnsan olarak hepimizin hayatta kalabilmesi ve varlığını devam ettirebilmesi sadece kendimize bağlı değildir. Bizler doğada yaşam mücadelesi veren diğer canlılar gibi tek başımıza birçok şeyi yapamayabiliriz. Geçmişten günümüze insanlık tarihine baktığımızda insanlar hep topluluk içinde yaşamış ve varlıklarını devam ettirmişlerdir. Avlanma ve güvenlik ihtiyacı gibi yaşamsal faktörler bunda etkili olmuştur.

  Topluluk içinde anlayış ve düzen içinde yaşamak, karışıklığa mahal vermemek adına önemlidir. Toplum insanlığın yapı taşıdır. Ülkeleri bir diğer ülkeler ile mukayese eden iyi ya da kötü olarak sınıflandırmaya tabii tutanda odur. Örneğin Almanya, tüm dünya tarafından düzenli olması ve kurallara uymasıyla tanınırken, Brezilya da tam aksi olarak kurallara uymaması ve güvenlik sorunlarıyla nam salmıştır.

  O yüzden toplumsal kurallarımıza düzgün ve uyulabilir davranmamız önce kendi güvenlik ve huzurumuz sonra da çevremizin huzuru için önemlidir. Toplumsal kurallar kendi içinde bölümlere ayrılır. Bunlar, din kuralları, ahlâk kuralları, görgü kuralları ve hukuk kurallarıdır. Din, ahlâk ve görgü kuralları yazısız kurallardır. Yani uyum sağlanmadığı takdirde cezai hükmü olmaz. Fakat uyulması gerekir.

  Din kuralları günah ve sevap esasına dayanır. Yine aynı şekilde ahlâk kuralları da yapılması gereken davranışları esas alır. Görgü kuralları ise toplumda sıkça karşımızda çıkan öğrenilmesi ve uygulanması gereken kurallardandır.

   Nasıl yemek yenileceği ve içileceği, nasıl güzel konuşulacağı, nasıl düzgün oturup kalkılacağı gibi kuralları kapsar. Toplum içinde insanlar, bu kurallara uyduğunda daha anlayışlı ve birbirlerini kırmayan nazik davranan bir davranış sergilerler. Ağzın şapırdatılmaması, yaşlı hamile ve engelli insanlara vicdanen öncelik verilmesi de bu anlamda refah için ve örnek teşkil etmesi için önemlidir.

  Hukuk kuralları ise yazısız kuralların aksine yazılıdır. Kanun koyucuların madde madde yazdıkları bu kurallara uyulmaması halinde cezai yaptırımlar bulunur. Toplumsal huzur ve güvenlik için caydırıcılığı sebebiyle son derece önemlidir ve ceza almamak adına kesinlikle uyulması gerekir.