İçeriğe geç

Unutkanlık Neden Olur Tedavisi Nedir?

  Modern hayat, yaşam stili, stres ve daha pek çok şey günümüz insanının hayatını, yaşantısını olumsuz etkilemektedir.

  Bu durum da hayatlarımızda çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Hareketten uzak bir yaşam yahut yoğun iş hayatı, asosyallik nörolojik rahatsızlıklara sebep olabilir.

  Bu rahatsızlıklardan birisi de unutkanlık hastalığıdır. Unutkanlık bireylerin hem iş yaşamlarına hem de günlük hayatına olumsuz etki eder. Unutkanlık, Alzheimer ve demans hastalığı dışında başka sebeplere de bağlı olabilir.

  Peki unutkanlık hastalığı neden olur?

  1. Beslenme düzensizliği
  2. Uyku düzeninde bozukluk
  3. Alkol, uyuşturucu gibi madde kullanımı
  4. Teknolojik aletlerin fazla kullanımı
  5. B12 vitamini eksikliği
  6. Depresyon, kaygı bozukluğu, stres gibi psikolojik hastalıklar
  7. Doktor kontrolünün dışında yapılan bazı diyetler
  8. Beyindeki bir tümör de unutkanlık hastalığına neden olabilecek faktörler arasında sayılabilecek önemli sebeplerdir.

  Unutkanlık Belirtileri Nelerdir?

  Unutkanlık belirtileri arasında başlı başına sayılabilecek semptom “unutmaktır”. Fakat her unutkanlık hastalık değildir. Günlük yapılan eylemlerde artık zorlanma, yakın kimselerin adlarının ve kimliklerinin hatırlanmaması gibi durumlarla karşılaşıldığında mutlaka bir tıbbi tetkik ve değerlendirme yapılmalıdır.

  Çünkü her unutkanlık bir hastalık değildir. Bazı unutkanlıklar tedavi edilebilirler esas önemli olan tanının doğru bir şekilde konulabilmesi ve kalıcı hasarlara mahal vermeden tedaviye başlansın.

  Unutkanlık Nasıl Tedavi Edilir?

  Unutkanlık tedavisi için yapılması gereken ilk hamle sebeplerini doğru saptayabilmektir. Bu sebebin bulunması ise uzunca bir süre yapılacak olan gözlem sonucu belirlenebilir. Unutkanlığın erken teşhisinde önem arz eden durum ise hastalığın Alzheimer ve demans gibi ileri boyutlara taşınmamasıdır.

  Unutkanlık hastalığının tedavisi için bazı ilaçlar kullanılabilir fakat bunlar hekim kontrolü dahilinde yapılmalıdır. Unutkanlık hastalığına sebep olan durum vitamin eksikliği ile bağlantılı ise hekim vitamin ilaçları vererek tedavi yolunu seçer.

  Unutkanlıkta sebep psikolojik ise hekim psikiyatri ilaçları önerebilir. Bilinmesi gereken en önemli tedavi yolu ise insanların yaşam stillerini değiştirmeleridir. Hastalar; yapboz yapabilir, bulmaca çözebilir yahut kitap okuyabilirler.

  Yeni bilgiler öğrenmek yahut yeni bir dil öğrenmek ve hatta eve giderken rutin güzergah yerine farklı rotaların tercih edilmesi bile bu noktada önemlidir.