İçeriğe geç

Varis Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Varis, kelime anlamı olarak: bir toplardamarın genişlemesi ve kırıntılı bir hal almasına denir.      Bacağımızdaki normal toplardamarlar bir hastalık sebebiyle genişler, büyür ve sonunda varisleşir. 

  Varis Hastalığı Neden Oluşur?

     Bacak toplardamarları kanı ayaktan alıp kalbe yönlendirirler. Bu tek yönlü bir akımdır. Yani geriye doğru bir akım olmaması lazımdır. Fakat yerçekimi ayaktaki kanı aşağı doğru çekmeye çalıştığından vücutta bunu engelleyen kapakçık sistemi bulunur. 

     Bacaklarımızdaki damarlarda her 5-10 santimetre de bir kapak bulunmakla beraber sayıları yaklaşık 20-30 kadardır. Bu kapaklar yerçekimi yüzünden kanın aşağı gitmesini engeller. 

     Varis hastalığında bu kapaklar bozulur ve bu nedenle kan yavaşça bacaklarda birikir ve normal damarların genişlemesine ve varisleşmesine yol açar.  

  Varis Hastalığının Türleri Nelerdir?

     3 tür varis türü vardır. 

  1. Kılcal Varisler (Damarlar)

     Adından da anlaşılacağı üzere kıl büyüklüğündeki damarlardır. Bu damarlar 1 mili metreden küçük olup kırmızı ve mavi renktedirler.

     Çoğunlukla kozmetik sorun ortaya çıkarması ile beraber bunun dışında başka bir sağlık sorunu barındırmamaktadır.

  1. Ağımsı Orta Boy Varisler

     Ortalama 2-3 milimetre boyunda olup yaklaşık bir makarna ve kibrit çubuğu boyunda olan yeşil damarlardır. 

     Çoğunlukla diz arkasında ortaya çıkması ile beraber bacağın her tarafında da görülebilir. Bu tip varisler genellikle görüntü olarak sıkıntı çıkarmaktadır.

  1. Büyük Boy Varisler

     Tam olarak bir parmak büyüklüğünde olup deri altındaki kıvrıntılı damarlardır. Renkleri de deri ile aynı olan bu damarlar tam bir sağlık sorunudur. Çünkü bu çeşit, bacaktaki bir büyük damarın kapak yetmezliği yüzünden gelişmekte olup tedavisi için buna sebep olan büyük damarın incelenmesi ve düzeltilmesi lazımdır.

  Varis Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

     Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki varisi tedavi eden bir besin yoktur. Kullanılan varis ilaçları ise varisleri yok etmez sadece varise bağlı şikâyetleri (ağrı, yorgunluk ve kramp gibi) azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.  

     Aynı şekilde varis çorabı da böyledir. Son derece faydalıdır ve varisin oluşturduğu şikâyetleri büyük oranda rahatlatır. Fakat yine de varisin oluşumunu geriletmez ve engelleyemez. 

     Var olan varislerin tedavisi için mutlaka küçük veya büyük müdahale gerekir. Bunlar ya ameliyat ile olur veya son 15-20 yılda kullanılması yaygınlaşan ameliyatsız yöntemler ile de tedavi uygulanabilir.

  Varis Hastalığı İçin Ameliyatsız Yöntemler Nelerdir?

     Görünen varislerin tedavisinde aşağıdaki yöntemler uygulanabilir.

  • Ameliyatla Çıkarma 
  • Köpük Tedavisi
  • Deriden yapılan lazer veya radyo frekans yöntemi (Çok kılcal damarlar için)

  Bu yöntemler son 15-20 yılda kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemleridir.